NAJBOLJI I NAJGORI INVESTICIONI POTEZI VORENA BAFETA! Čovek sinonim za mudra ulaganja izbegavao je jednu oblast
Iako je svoje milijarde zaradio kupujući deonice pogođene tržišnim krizama i skandalima, Voren Bafet je dugo izbjegavao ulaganja u tehnološke kompanije
Slavni milijarder i investitor izjavio je u subotu da planira da se povuče sa mesta izvršnog direktora Berkshire Hathaway krajem godine. Ova vest je iznenadila javnost, s obzirom na to da je 94-godišnji Bafet ranije tvrdio da ne planira u penziju.
Odlazak "proroka" potopio akcije
Bafet, jedan od najbogatijih ljudi na svetu i najuspešnijih investitora svih vremena, preuzeo je kontrolu nad Berkshire Hathawayom 1965. godine, kada je kompanija bila proizvođač tekstila. Transformisao ju je u investicioni konglomerat, pronalazeći biznise i akcije koje su bile potcenjene u odnosu na svoju stvarnu vrednost.
Taj uspeh učinio ga je legendom Vol Stritqa, a nadimak “Prorok iz Omahe” (po njegovom rodnom gradu u Nebraski) postao je sinonim za investicionu mudrost.
Najbolje investicije Vorena Bafeta:
National Indemnity i National Fire & Marine
Kupljene 1967. godine, bile su prve veće osiguravajuće firme koje je Bafet akvizirao. "Osiguravajući flot“ – novac od premija koji se može investirati dok se ne isplate štete – finansirao je većinu Berkshireovih budućih ulaganja. Danas Berkshire osiguranje uključuje i Geico, General Re i druge, a ukupni flot iznosi 173 milijarde dolara.
American Express, Coca-Cola i Bank of America
Bafet je kupovao deonice ovih kompanija kada su bile pogođene krizama i skandalima. Vrednost ovih udela sada premašuje 100 milijardi dolara više od cene koju je platio – ne računajući ogromne dividende.
Apple
Godinama je tvrdio da ne razume tehnologiju, ali je 2016. krenuo da kupuje Apple jer ga je shvatio kao potrošačku kompaniju sa izuzetno lojalnim korisnicima. Investirao je preko 31 milijardu dolara – vrednost je kasnije premašila 174 milijarde.
BYD
Na savet svog dugogodišnjeg saradnika Čarlija Mongera, Bafet je 2008. investirao 232 miliona dolara u kineskog proizvođača električnih vozila BYD. Vrednost udela je narasla na više od 9 milijardi pre nego što je počeo da prodaje, a i danas vredi oko 1,8 milijardi.
See’s Candy
Kupovina iz 1972. godine promenila mu je investicionu filozofiju: bolje je kupiti dobar biznis po fer ceni, nego loš po niskoj. Za See’s je platio 25 miliona, a do 2011. ostvario profit od 1,7 milijardi dolara.
Berkshire Hathaway Energy
Energetski sektor donosi stabilan profit. Kompaniju MidAmerican kupio je 2000. za 2,1 milijardu dolara, koja je kasnije postala Berkshire Hathaway Energy. Samo u 2024. donela je 3,7 milijardi dolara profita, iako je vrednost opala zbog rizika od šumskih požara.
Najgore investicije Bafeta:
Berkshire Hathaway (tekstili)
Originalni tekstilni biznis smatra svojom najgorom investicijom. Godinama je gubio novac dok nije zatvoren 1985. Ipak, deonice koje je kupovao za 7-8 dolara danas vrede preko 809.000 dolara.
Dexter Shoe Co.
Kupovina iz 1993. za 433 miliona dolara, i to u deonicama Berkshirea, smatra se ogromnom greškom. Kompanija je propala, a Buffett kaže da je bukvalno „poklonio“ 1,6% Berkshirea za bezvredan biznis.
Propuštene prilike
Najveće greške, kaže Bafet, nisu loše investicije, već one koje nije napravio – poput Amazona, Googlea ili Microsofta u ranim danima. Jedna od njih je i neostvarena kupovina 100 miliona deonica Walmarta, koje bi danas vredele skoro 10 milijardi dolara.
Prodaja akcija banaka prerano
Pred pandemiju, Bafet je prodao većinu svojih bankarskih udela, uključujući Wells Fargo i JP Morgan, često po cenama koje su sada dvostruko više.
Blue Chip Stamps
Kompaniju preuzeo 1970. kada je imala 126 miliona dolara prometa, ali su markice lojalnosti ubrzo izgubile vrednost. Ipak, koristio je kapital iz Blue Chipa da kupi uspešne firme poput See’s Candy, Wesco i Precision Castparts.
Kurir Biznis/B92
BANKAR ZORAN OSTAVIO POSAO I POSVETIO SE PRIVATNOM BIZNISU: Želeo da bude svoj na svome i nije zažalio, sa ženom je nadaleko poznat a evo čime se bave