ZA ŠKOLU NIKO I NE PITA, IMAJU BENEFICIRANI A DNEVNO ZARADE I PO 20.000! Al’ šta vredi kad niko neće iako po pokojniku uzmu 5.000
Mnoge ljude prođe jeza kad se pomene radno mesto spremač umrlih. Veliki broj njih kaže da pomenuti posao nikad ne bi mogao da radi iako može da donese dobru zaradu.
Iz jednog beogradskog pogrebnog preduzeća navode da spremač umrlih po pokojniku zaradi od 4.000 do 5.000 dinara.
"Spremač umrlih je zadužen da okupa ili obriše pokojnika, da ga obuče i da ga našminka. Taj posao nije nimalo lak, naročito kad je pokojnik dete ili mlada osoba. Nije lako svaki dan biti okružen smrću ali i taj posao neko mora da radi. Bitno je da osoba koja ga obavlja nauči da isključi emocije", kazao je sagovornik iz beogradskog pogrebnog preduzeća.
Objasnio je da spremač umrlih dnevno može da zaradi i oko 20.000 dinara ukoliko spremi četiri ili pet pokojnika. Iz drugog preduzeća, koje se nalazi u blizini Beograda, kazali su za Mondo da kod njih spremači umrlih po pokojniku zarade oko 2.000 dinara.
"Mi ne kupamo pokojnike, samo ih oblačimo i ponekad našminkamo. Šminkamo ih na najjednostavniji mogući način. Zaposleni koji se time bavi mesečno može da zaradi i do 100.000 dinara ukoliko spremi 50 pokojnika. Nekad, nažalost, bude i više od 50 preminulih osoba u mesecu", kratko je rečeno iz pogrebnog preduzeća koje se nalazi u blizini Beograda.
Beneficirani radni staž
Kako se navodi u Pravilniku o radnim mestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem osobe koje obavljaju posao na radnom mestu spremač umrlih imaju pravo na beneficirani radni staž.
Na godinu dana rada, spremač umrlih dobija tri meseca staža, odnosno 12 meseci mu se računa kao 15.
Pomenutim pravilnikom utvrđuju se radna mesta, odnosno poslovi, na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan za zdravlje i pored toga što su primenjene sve opšte i posebne zaštitne mere utvrđene propisima (član 53. stav 1. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
I drvoseče imaju beneficirani radni staž, kako je ispričao sagovornik koji se privatno bavi navedenim poslom.
"Cenu posla dogovaram na licu mesta kad vidim koliko je drvo, da li se neki njegov deo nalazi iznad ili pored struje ili kabla. Ona takođe zavisi i od toga da li se drvo seče odjednom ili iz delova, kao i da li ostaje ili se nosi. Mnogo je faktora koji utiču na cenu, ali mogu da kažem da u proseku sat mog posla košta 100 evra", kazao je ranije sagovornik koji je insistirao na anonimnosti.
Kurir.rs/Mondo
LJUDI NAVALILI NA KUPOVINU MONTAŽNIH KUĆA! 50 kvadrata pazare za svega 18.000 €, a evo kakve sve prednosti ima u odnosu na klasičnu - Tu je i detaljan cenovnik