Slušaj vest

Jedna od prvih pomoći države koja počinje već u januaru je konkurs za besplatne kuće, subvencionisanje kamata za mlade, veća davanja za majke, a najstariji građani će svoje uvećane penzije primiti pre Božića, od danas se povećava i minimalac.

Minimalna zarada

Minimalna zarada u Srbiji od 1. januara 2025. godine iznosiće 53.529 dinara, što predstavlja rast od 13,7 odsto u odnosu na ovogodišnjih 47.154 dinara. Nova minimalna cena rada po satu biće 308 dinara, što označava značajno povećanje u korist zaposlenih.

Minimalna zarada zavisiće od broja radnih sati u mesecu, pa će se iznos prilagođavati:

  • Za 160 radnih sati minimalna zarada iznosiće 49.280 dinara
  • Za prosečan mesec sa 176 radnih sati minimalac će iznositi oko 54.208 dinara
  • Za 184 radna sata dostizaće 56.672 dinara.

Važno je napomenuti da minimalnu zaradu čini osnovna zarada obračunata prema broju radnih sati, dok dodatni izdaci, poput toplog obroka, regresa za godišnji odmor, prekovremenog rada, noćnog rada i rada tokom državnog praznika, nisu uključeni.

Povišica prosvetarima od 11 odsto

Od sutra prosvetarima stiže povišica od 11 procenata. Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević sastao se u oktobru sa predstavnicima sindikata prosvete i predškolskog obrazovanja.

Zaposlenima u sistemu predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja plata od 1. januara 2025. godine biti povećana za 11 odsto i da će svi, izuzev zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, do 9. januara 2025. godine dobiti jednokratnu novčanu isplatu u iznosu od 15.000 dinara, kao i da će naknada za razredno starešinstvo od 1. januara biti dodatno povećana za jedan odsto.

2062669-profimedia0378846808-edit3242343.jpg
Foto: Shutterstock, Profimedia

Konkurs za besplatne kuće

I u sledećoj godini biće novca za nastavak programa Ministarstva za brigu o selu kojim se mladima besplatno dodeljuju kuće na selu. Od januara svi imaju prava da konkurišu. Koliko god da je interesovanje mladih ljudi za ovakve programe biće novca, rekao je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić u emisiji Signali na Radio televiziji Vojvodine.

On je kazao da je do sada Nacionalni program za preporod sela Srbije obuhvatio gotovo 16.000 žena, muškaraca i dece i da je izdvojeno sredstava za 3.520 kuća. Program Ministarstva za brigu o selu već daje vidljive rezultate u Ruskom Selu i Kikindi gde 50 mladih stanovnika, dobitnika kuća na konkursu, polako menja demografsku sliku, napomenuo je Milan Krkobabić i dodao da se tako postiže populaciona mera podmlađivanja radno aktivnim stanovništvom jer je prosek starosti u selima oko 60 godina.

Pomoć države za majke

Krajem ove godine, preciznije 1. novembra, uvećan je roditeljski dodatak. Ova pomoć države sa primenom je počela u 2024. godinu, a nastaviće se i u narednoj.

Da bi bilo jasnije, evo preciznih podataka za isplatu uvećanog roditeljskog dodatka: 

Uvećan roditeljski dodatak za prvo dete iznosi 500.000 dinara i isplaćuje se kao jednokratna novčana pomoć, za drugo dete je 600.000 dinara i isplaćuje se u 24 mesečne rate po 25.000 dinara.

Roditeljski dodatak za treće dete je 2.280.000 dinara, isplaćuje se u 120 mesečnih rata po 19.000 dinara. Dodatak za četvrto dete iznosi 3.180.000 dinara, takođe se isplaćuje u 120 rata po 26.500 dinara.

Program stambenih kredita za mlade

Stambeni krediti za mlade biće dostupni i studentima, kao i nezaposlenima u Srbiji. Uslovi stambenih kredita za mlade su da maksimalna vrednost nepokretnosti bude 100.000 evra uz minimalno učešće 1 odsto. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će od marta početi primena programa.

Vrednost programa stambenih kredita za mlade je 400 miliona evra, to je 5.500 stambenih jedinica.

- Ako kupujete stan od 75.000 evra učešće je 750 evra. Država definiše garantnu cenu i subvencioniše tržišne kamate. Prva godina je grejs godina, rata je tada 93 evra, od druge do šest 198 evra, a od šeste godine je po sadašnjoj kamatnoj stopi 357 evra, objasnio je ministar i naglasio da nigde u svetu ne postoji ni takav program ni predlog.

"Ukoliko je vrednost nekretnine 100.000, tad vam rata ide sa 93 na 124 evra, a doprinos države 124 evra. Za svakog mladog čoveka minimalno učešće je 1%, ko ima može da plati više. Prevremena otplata je bez naknade, a garancija države 40% od otplate kredita. Na primer, uzeli ste stan od 100.000. Fiksna kamata je 3,5 odsto, mi vam dajemo 2 odsto, dakle za korisnike je kamata 1,5 odsto, to nema nigde na svetu", ", naveo je predsednik Srbije.

Povećanje penzija

Decembarske uvećane penzije biće isplaćene početkom meseca januara. Najstariji građani pre Božića dobijaju uvećane penzije za 10,9 odsto. Isplata je najavljena za početak januara, sve penzije biće isplaćenje najkasnije do 6. januara.

Evo koliko će iznositi prosečna penzija:

Ujedno decembarske penzije će biti i uvećane za 10,9 odsto. Što znači da će prosečna penzija za decembar biti veća za oko 5.000 dinara. Prosečna penzija će premašiti 50.000 dinara.

Neoporezivi iznosi za poslodavce u 2025. godini

Ovo se odnosi se na osnovicu poreza na zarade. Prema članu 15а, osnovicu poreza na zarade čini isplaćena ili ostvarena zarada, ali se ona umanjuje za određeni iznos. Za zaposlene koji rade sa punim radnim vremenom, taj iznos je povećan sa 25.000 dinara na 28.423 dinara. Ovo znači da će se porez obračunavati na iznos zarade koji preostane nakon odbitka ovog iznosa, čime se smanjuje poreski teret za zaposlene.

Za radnike koji rade sa nepunim radnim vremenom, umanjenje se vrši srazmerno radnom vremenu u odnosu na puno radno vreme. Ukoliko zaposleni radi kod dva ili više poslodavaca, svaki poslodavac vrši umanjenje srazmerno vremenu provedenom kod njega, pri čemu ukupno umanjenje ne može preći iznos od 28.423 dinara mesečno.

Poreske olakšice za zapošljavanje

Jedna od najznačajnijih izmena odnosi se na poreske olakšice koje poslodavci mogu ostvariti prilikom zapošljavanja novih radnika. Prema članu 21в, poslodavci koji zaposle novo lice imaju pravo na povraćaj dela plaćenog poreza na zarade za to lice. Ove olakšice važe za novozaposlena lica sa kojima je poslodavac zaključio ugovor o radu i koja su bila prijavljena kao nezaposlena najmanje šest meseci pre zasnivanja radnog odnosa.

Ograničenje kamatnih stopa na kredite

Naime, odlukom o privremenom ograničenju kamatnih stopa kod ugovora o kreditu zaključenih sa građanima, koju je usvojio Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) predviđeno je da se kod postojećih i novih kredita sa promenljivom kamatnom stopom ne može primeniti kamatna stopa veća od pet odsto, kao i da kod novih kredita sa fiksnom kamatnom stopom ta stopa ne može biti veća od pet odsto.

Pored ograničenja kamatnih stopa kod stambenih kredita, propisano je i ograničenje kamatnih stopa za gotovinske i potrošačke kredite tako da nominalna kamatna stopa kod tih kredita odobrenih u dinarima ne može biti veća od 14,75 odsto, a efektivna stopa koja uključuje sve troškove ne može biti veća od 15,75 odsto.

Kurir Biznis/Blic