Srbija je i dalje dobra za profit banaka, a centralna banka će se truditi da ne bude oštrih oscilacija kursa i da se inflacija bude u ciljanim okvirima, reka je guvernerka NBS

BEOGRAD - Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković na Samitu ministara finansija i guvernera regiona, povodom nedavnih kolebanja kursa dinara rekla da je plaši dolazak vrućeg kapitala, gde se investitori rado bave trgovinom hartijama.

"Taj vrući kapital je izlaskom iz zemlje stvorio nemir na tržistu i odlepršao, čime ja napravio oscilaciju kursa dinara", kazala je Tabaković i dodala da se situacija sada stabilizavala i kurs je stabilan.

Tabaković je kazala da u Srbiji ne treba da postoji dilema - sigurnost ili profit, već treba da se stvori modalitet i za sigurnost i za profit.

"U zemljama gde banke imaju monopol i na depozitne i na kreditne poslove, sigurnost ili profit je dilema koja može postojati samo u kratkom roku", rekla je ona.

Ona je podsetila da je realni rast kredita u Srbiji 2007. godine bio 37 odsto, a da je kod stanovništva taj rast bio je 54 procenta. Predkrizni prinos na kapital je bio 8,5 odsto, dok je u regionu bio 17,7 odsto.

"Zato tvrdim da je Srbija i dalje dobra za profit banaka", ocenila je Tabaković.

Ona je kazala da NBS vodi konzervativnu monetranu politiku i zahvalila Ministarsvtvu finasnija Srbije na podršci koju daje kako bi se na odgovarajući način vodila fiskalna politika zemlje. Tabaković je upozorila da ne treba padom dinara podržavati izvoznike.

Guverner centralne banke Crne Gore Milojica Dakić je na panelu guvernera "Monetarna politika kao poluga izlaska iz krize", kazao da su bankarski sistemi u regionu stabilni, ali da se nisu oporavili od krize.

"Bankarski sistemi u svim zemljama bivše Jugoslavije imaju dosta sličnosti i uglavnom su u stranom vlasništvu", dodao je on.

Guverner centralne banke BiH Kemal Kozarić je rekao da u BiH posluje 28 banaka, da su dobro kapitalizovane i likvidne i da je štednja na nivou 3,5 milijardi evra.

"Profit banakrskog sektora u BiH prošle godine je bio 60 miliona evra", rekao je on i dodao da su banke u BIH u stranom vlasništvu i da se strateške odluke donose van BiH, u zemljama odakle banke potiču.

"Klijent treba da se vrati i centar bankarskog poslovanja, jer bez klijenta nema ni banaka", porucio je Kozarić.