"LITIJUM JE JEDNA OD NAJVAŽNIJIH SIROVINA ZA ODRŽIVI RAZVOJ I ZELENU TRANZICIJU!" Tomić: Naš posao bi počeo tek za 5 godina
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je da su kritične mineralne sirovine ključne za brži napredak u dekarbonizaciji energetskog sektora.
Srbija, sa svojim rezervama litijuma, mogla bi zadovoljiti oko 17 odsto proizvodnje električnih vozila u Evropi. Međutim, pitanje ekološke prihvatljivosti rudarenja litijuma ostaje otvoreno, a stručnjaci su podeljeni oko mogućih koristi i šteta od ovog procesa.
U emisiji "Puls Srbije" gošća je bila Aleksandra Tomić, naučni savetnik na Mašinskom fakultetu, gde je iznela svoje mišljenje o ovoj kontroverznoj temi.
Aleksandra Tomić je iznela svoje viđenje o potencijalima i obavezama Srbije u vezi sa eksploatacijom litijuma:
- Prvo, moramo da odlučimo da li smo za evropske integracije ili ne. Evropa je ove godine usvojila zakon kojim svaka država članica mora da proizvodi 10% kritičnih sirovina sa svoje teritorije. Litijum je jedna od najvažnijih mineralnih sirovina za održivi razvoj i zelenu tranziciju.
Tomić je podsetila da je Srbija već 2004. godine dozvolila kompaniji Rio Tinto da započne istraživanja na teritoriji Jadra, a 2011. godine su dali pravo na eksploataciju nakon izrade projekata.
- Otvoriće se rudnici u Evropi. Prvi će biti u Austriji 2026. godine, u zoni Alpa, sa najvišim ekološkim standardima. Srbija bi mogla da prati taj model, ali naš posao bi tek počeo za pet godina, nezavisno od toga da li je Rio Tinto u pitanju ili ne - zaključila je Tomić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade