Mihajlovićeva: Poslovno okruženje u Srbiji se popravlja
Foto: Tanjug

Vlada otvorena za predloge privrednika

Mihajlovićeva: Poslovno okruženje u Srbiji se popravlja

InfoBiz -
Da je Srbija na dobrom putu, pokazuje početak sprovođenja fiskalne konsolidacije, reforma javnog sektora i sporazum s MMF o novom aražmanu, koji je signal investitorima da se u Srbiji stvari kreću u dobrom pravcu
1 / 2 Foto: Tanjug

BEOGRAD - Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevine, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da se poslovno okruženje u Srbiji ipak popravlja i poručila da je vlada otvorena za predloge privrednika za njegovo poboljšanje, kao i jačanje privrednog sektora.

Da je Srbija na dobrom putu, pokazuje početak sprovođenja fiskalne konsolidacije, reforma javnog sektora i sporazum s MMF-om o novom aražmanu, koji je signal investitorima da se u Srbiji stvari kreću u dobrom pravcu, rekla je Mihajlović u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Na predstavljanju rezultata istraživanja koje je, četvrtu godinu zaredom, sproveli USAID i PKS na uzorku 1.000 preduzeća iz Srbije, Mihajlović je rekla da ono što se dešava u prethodnih nekoliko meseci jasno pokazuje u se vlada kreće u dobrom pravcu.

Čine se veliki napori na stvaranju zakonskog okvira za poslovanje kao što je priprema novog zakona o planiranju i izgradnji. Podsetila je da je Srbija na listi konkurentnosti na 96. mestu u svetu, naglašavajući da to moramo da popravimo.

Napomenula je da su među najvećim problemima za poslovanje privrede komplikovane administrativne procedure, kao i čekanje na izdavanje dozvole za gradnju i do 28 dana. Iako je taj rok skraćen, to nije dovoljno i novi zakon o planiranju i izgradnji to treba da poboljša, rekla je Mihajlović.

U službi privrede sa motom "just do it"

Mihajlović je izrazila uverenje da je vlada na dobrom putu da pretoči u stvarnost ono što govori privreda, ilustrujući to rečima da će, kada je privrednici ubuduće sretnu, to biti u duhu poruke napisane na jednom bedžu na engleskom jeziku "just do it" (samo uradi to).

Mihajlović je najavila da će nacrt zakona o planiranji i izgadnji biti razmatran sledeće nedelje na sednici Vlade Srbije, kao jedan od koraka u sprovođenju najavljenih reformi."Mi smo vlada koja zaista želi da uradi sve što je moguće da ojačamo privatni sektor, da stvorimo uslove da možete da radite", poručila je Mihajlovićeva.

"Jedan moj dobar prijatelj mi je rekao: možeš slobodno da završiš svoj razgovor rečima da kada tebe vide, mogu da vide jedan bedž na kome stoji "just do it", rekla je Mihajlović, slikovito objašnjavajući nameru vlade da učini sve da ojača privatni sektor.

Potpredsednica vlade je, na prezentaciji u PKS, istakla da se poslovno okruženje u Srbiji ipak popravlja i poručila da je vlada otvorena za predloge privrednika za njegovo poboljšanje.Da je Srbija na dobrom putu, pokazuje početak sprovođenja fiskalne konsolidacije, reforma javnog sektora i sporazum s MMF-om o novom aražmanu, koji je signal investitorima da se u Srbiji stvari kreću u dobrom pravcu, rekla je Mihajlović.

Prema njenim rečima, ono što se dešava u prethodnih nekoliko meseci jasno pokazuje da se vlada kreće u dobrom pravcu i da se čine se veliki napori na stvaranju zakonskog okvira za poslovanje, kao što je priprema novog zakona o planiranju i izgradnji.Podsetila je da je Srbija na listi konkurentnosti na 96. mestu u svetu od 136 zemalja, naglašavajući da to moramo da popravimo.

Napomenula je da su među najvećim problemima za poslovanje privrede komplikovane administrativne procedure, kao i čekanje na izdavanje građevinske dozvole, i ponovila da će novim zakonom o planiranju i izgradnji taj rok biti smanjen na 28 dana i biti pojednostavljena procedura.Mihajlović je iznela podatak da je u prethodne četiri godine broj izdatih građavinskih dozvola smanjen za 30 odsto i to pripisala brojnim administrativnim prerekama i komplikovanim procedurama za njeno dobijanje.

Restruktuiranje javnih preduzeća daće rezultate već u 2015.

Prvi efekti u restruktuiranju javnih preduzeća videće se na njihovom poslovanju, i ona bi već u 2015. godini mogla da počnu da posluju pozitivno, jer za to "nije potrebno mnogo", ocenila je danas potpredsednik vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorana Mihajlović.

Reforma javnih preduzeć ne znači da će ljudi ostati bez posla, već da mora da se uradi preraspodela resursa u tim preduzećima, objasnila je ona u izjavi novinarima u Privrednoj komori Srbije (PKS)."Potrebno je jasno definisati šta su prioriteti i ne sme više da se desi da se plaćaju penali zato što krediti nisu iskorišćeni. Za to će odgovarati poslovodstvo i nadzorni odbori u preduzećima", poručila je Mihajlović.Vlada Srbije krenula je u reforme u dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) započinjući taj proces od zakona i fiskalne konsolidacije, podsetila je i dodala da je ostalo da se uradi restrukturiranje i reforma javnih preduzeća, koja moraju da budu efikasnija.

Mihajlović je kazala da će vlada, zajedno sa Svetskom bankom i MMF-om, ići korak po korak i završiti reformu javnih preduzeća i državne administracije, predočivši da je u pitanju proces i da ne može da se uradi ođednom.Prema njenim rečima, prethodne vlade pokušavale su da dogovore aranžman sa MMF-om ali nisu uspele, jer nisu dovoljno bile opredeljene da idu u reforme."Mi hoćemo i znamo da taj segment mora da se reši", poručila je potpredsednica vlade.

Posle dvonedeljnih pregovora, Srbija i MMF postigli su juče sporazum o trogodišnjem aranžmanu iz predostrožnosti, vredan milijardu evra, koji bi trebalo da se primenjuje od 1. januara naredne godine.Vršilac dužnosti predsednika PKS Milivoje Miletić rekao je da je poboljšanje uslova poslovanja izuzetno značajna tema za poslovnu zajednicu u našoj zemlji, a svrha ankete je da ukaže na sve one probleme u poslovanjuKreatori ekonomske politike treba da imaju u vidu sve naznačene probleme i da menjanjem postojećeg i donošenjem novog regulatornog okvira poboljšaju okruženje, Privrednici očekuju da naajvljene reforme budu sveobuhvatne, jer su problemi srpske privrede strukturne prirode, nasleđene iz ranijeg perioda, kazao je Miletić.

Srpska privreda podržava započete reforme u javnom sektoru i jačanje privatnog sektora, rekao je Miletić i ukazao da srpski realni sektor mora da jača konkurentnost i nedostaju mu investicije.Skupu su prisustvovali ambasador SAD u Republici Srbiji Majkl Kirbi, direktor USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja Džo Lauter, predsednik Samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović, predsednik Nezavisnog sindikata Branislav Čanak i mnogobrojni privrednici.

Godišnja Poslovna anketa USAID-a predstavlja najobuhvatnije istraživanje konkurentnosti u Srbiji. Njeni nalazi predstavljaju međugodišnje uporedive podatke o poslovnom okruženju i ukazuju na oblasti u kojima su reforme neophodne, kako bi se unapredilo okruženje u kome preduzeća mogu da se razvijaju i otvaraju nova radna mesta.Anketa 1.000 preduzeća se sprovodi u sektoru malih, srednjih, velikih preduzeća i preduzetnika kako bi se identifikovali ključni problemi i izazovi sa kojima se privrednici suočavaju.Anketa utvrđuje i trenutne stavove privrednika iz privatnog sektora u pogledu regulatornog okvira za poslovanje u Srbiji i prepoznaje pravna, regulatorna i pitanja politike za koja preduzeća smatraju da imaju najbitniji uticaj na konkurentnost.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja