Oko 600.000 najstarijih građana Srbije koji sada dobijaju više od 300 evra očekuje promena primanja

BEOGRAD - Rebalansom državnog budžeta neće biti smanjivane penzije do iznosa od 25.000 dinara, saznaje Kurir u Vladi Srbije. Prvobitna odluka da se sve penzije smanje linearno za 20 odsto i na taj način ostvari ušteda od milijardu evra revidirana je nakon višednevnih konsultacija nadležnih u Ministarstvu finansija i kabinetu premijera Aleksandra Vučića. Mere će, dakle, pogoditi više od 623.000 penzionera (44 odsto) koji primaju između 25.714 i 121.000 dinara.

- Vučić nije dozvolio da se svima smanje penzije, i to drastično, kako su tražili iz međunarodnih finansijskih institucija i domaći stručnjaci. On neće popustiti pod pritiskom iako će se MMF i mnogi drugi buniti i zbog ove odluke jer traže ozbiljnije nivelisanje kako bi se izbegao bankrot budžeta - kaže naš izvor iz Vlade Srbije. On dodaje da se rashodi budžeta moraju se smanjiti, a plate i penzije predstavljaju najveći trošak.

- Pokušavamo da napravimo model kojim će se teret štednje ravnomerno rasporediti. Danima je tražen model kako da se uštedi a da se ipak ne diraju oni najugroženiji i na kraju je odlučeno da se ne ide na smanjenje platnih razreda do 25.000 dinara - kaže sagovornik Kurira iz Vlade.
Prema istom izvoru, penzije koje su u rasponu od 25.000 do 35.000 dinara biće u najmanjoj mogućoj meri pogođene promenama u budžetu.

Delikatno i bolno

U javnosti je bilo predloga da se izbegne smanjivanje najnižih penzija, ali niko zvanično nije potvrdio da se o tome razmišlja. Dosad se spominjalo umanjenje za sve, i to od deset do 20 odsto. Slavenko Grgurević, osnivač Unije poslodavaca Srbije i član Radne grupe za reformu Fonda PIO, kaže za Kurir da se moraju zaštiti najniže penzije, a najveće smanjenje mora biti kod onih koji dobijaju više od 300 evra. Penzije su, dodaje, delikatne i bolne.

Rupa sve veća

- Znamo šta znači smanjenje penzija, ali smo svesni da je to neminovno, pa smo predlagali da se još prošle godine smanje za 10 odsto. Sada je rupa u budžetu veća, pa i mere moraju biti oštrije, ali ne smemo zaboraviti najniže penzije - poručuje on.
Grgurević upozorava da zbog oklevanja država može da bankrotira, pa će penzije morati da se smanje 40 odsto.
penzije-smanjenje.jpg
Kurir štampano 

Miloje Kanjevac
REŠITE ADMINISTRACIJU

Ekonomista Miloje Kanjevac smatra da penzioneri, bar oni najugroženiji, nikako ne smeju da ispaštaju zbog prazne državne kase.
- Problem je preterana administracija, od opštine do republike, ima je tri puta više nego što je potrebno. Ako radnik u privredi može da ostane bez posla ili da ne prima platu i kad radi, zašto je oni u javnom sektoru primaju, a ne rade ništa, pa još i ne smeju da dobiju otkaz. Ja bih tu napravio uštedu - jasan je Kanjevac.