Slušaj vest

Ciste na dojkamaobično ne zahtevaju lečenje osim ako je cista velika, bolna ili neprijatna. U tom slučaju, dreniranje tečnosti iz ciste dojke može ublažiti simptome. Iako se ciste mogu naći kod žena bilo kog uzrasta, češće su kod žena pre menopauze, obično mlađih od 50 godina. Takođe, često javljaju kod žena u postmenopauzi koje uzimaju hormonsku terapiju.

Simptomi

Ciste se mogu se naći u jednoj ili obe dojke, a najčešće se otkrivaju ultrazvukom.

Znaci i simptomi cisti na dojkama:

* Glatka, lako pokretljiva okrugla ili ovalna kvrga koja može imati glatke ivice - što obično, iako ne uvek, ukazuje da je benigna
* Iscedak iz bradavica koji može biti bistar, žut, boje slame ili tamno braon
* Bol ili osetljivost dojke u predelu gde postoji cista
* Povećanje veličine grudice i osetljivost dojke neposredno pre menstruacije
* Smanjenje veličine kvržice dojke i nestanak drugih simptoma nakon menstruacije

Otprilike 55 % cisti se nalaze u levoj dojci i 45% u desnoj. Dve trećine se javljaju u gornjem spoljašnjem kvadrantu, a potom u gornjem unutrašnjem kvadrantu. Ciste su retke u donjoj polovini dojke.

Pročitajte: 

Može li menopauza izazvati bol u grudima? Hormonska terapija je čest uzrok, a ginekolog otkriva šta je alarm za odlazak lekaru

samopregled-dojki-shutterstock-2017468079.jpg
Veće ciste žena može da napipa prilikom samopregleda ili slučajno kao izrasline glatkih površina, okruglog ili ovalnog oblika Foto: Shutterstock

Sve čvoriće u dojkama mora da pregleda radiolog, koji će jedini moći da vam da adekvatnu dijagnozu, a samim tim i tretman. Grudi ispunjene cistama su teže za preglede, pa su i lekari u takvim slučajevima mnogo obazriviji jer postoji strah da se „iza” može da sakrije nešto opasnije. 

vino-shutterstock.jpg
Svaka četrnaesta žena će imati ovaj problem, a u više od 50% slučajeva ciste se javljaju u većem broju i ukoliko nestanu javljaju se ponovo. Foto: Shutterstock

Ako imate ciste na dojkama to ne znači automatski povećan rizik od raka dojke. Ali ciste mogu otežati pronalaženje novih kvržica na dojkama ili drugih promena koje bi mogle da zahtevaju procenu lekara. Vaše grudi mogu biti kvrgave i bolne kada imate menstruaciju, tako da je važno da prepoznate promene u dojkama tokom menstrualnog ciklusa kako biste znali da one zahtevaju odlazak lekaru. 

Kada posetiti doktora? 

Normalno tkivo dojke često je kvrgavo ili nodularno. Ali ako osetite novu kvržicu na dojci koja ne nestaje, postaje veća ili opstaje nakon jednog ili dva menstrualnog ciklusa, odmah se obratite svom lekaru. Takođe - posetite svog lekara ako imate nove promene na koži na jednoj ili obe dojke.

Uzroci

Svaka vaša dojka sadrži režnjeve žlezdanog tkiva, raspoređene kao latice tratinčice. Režnjevi su podeljeni na manje lobule koje proizvode mleko tokom trudnoće i dojenja. Potporno tkivo koje dojci daje oblik sastoji se od masnog tkiva i vlaknastog vezivnog tkiva. Ciste dojke nastaju kao rezultat akumulacije tečnosti unutar žlezda u dojkama.

ZAŠTO JE VAŽAN SAMOPREGLED DOJKI? Traje samo 10 minuta, a može da nam spasi život! Ovo su KORACI koje morate preći JEDNOM MESEČNO

ultrazvuk-dojke-shutterstock-2112532721.jpg
Stručnjaci ne znaju tačno šta uzrokuje ciste dojke. Mogu se razviti kao rezultat hormonalnih promena iz mesečne menstruacije. Foto: Shutterstock

Postoji nekoliko vrsta cista u dojkama

* Mikrociste se mogu videti tokom slikovnih testova, kao što su mamografija ili ultrazvuk, ali su premale da bi se osetile.

* Makrociste su dovoljno velike da se osete i mogu narasti do 2,5 do 5 centimetara u prečniku i mogu da se napipaju. 

Sledeća podela je na:

* proste (simplex) ciste

* kompleksne ciste, koje karakteriše neka čvrsta ili solidna promena u samom zidu ciste.

Proste ciste nikada ne prelaze u maligno stanje. Ukoliko narastu preko 2 cm, i ukoliko su bolno osetljive potrebno je kratkom intervencijom uradit tzv. punkciju i izvaditi tečnost. 

Međutim, ako se proceni da su ciste kompleksne ili izgledaju komplikovanije, moraju se uraditi dodatne dijagnostičke procedure. Jedino tako će lekari bili sigurni da se radi o benignoj promeni.

Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija