RADIĆEMO DO GROBA! Srbi se žale na starosnu granicu za penziju, a da vidite koliko se tek radi u pojedinim državama u Evropi
Širom Francuske nedeljama unazad održavaju se protesti zbog penzione reforme kojom se povećava starosna granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine. U poređenju sa činjenicom da penzioneri u Francuskoj imaju jedan od najdužih očekivanih životnih vekova u svetu, reformski koraci su prilično skromni.
Podaci francuskog penzionog fonda pokazuju da je prosečna starost za penzionisanje muškaraca u ovoj zemlji bila je 62,7, a žena 63,2 godine. S obzirom na duži životni vek od 63 godine, to znači da će prosečni francuski penzioner u penziji provesti 21,5 godina, dok žena može očekivati 25,4 leta penzionerskog života.
U Srbiji je rasprostranjeno mišljenje da se od reforme sprovedene 2014. godine, najduže radi i da od tada po donetim izmenama i dopunama Zakona o PIO prednjačimo u Evropi po starosnoj granici za penziju. Da podsetimo, Srbi sa posla odlaze sa 65 leta, dok će dame ovaj nivo dostići 2032. godine. U ovom trenutku penzionišu se sa 63 godine i šest meseci.
Kurir donosi spisak evropskih zemalja sa detaljnim prikazom u kojoj državi se sa koliko godina ide u penziju i najavljenim izmenama u narednom periodu.
kurir.rs/ J. Ž. S.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica