EU podržava zelenu tranziciju srpske privrede: Obezbeđeno 726.000 evra za sprovođenje najboljih poslovnih rešenja
Delegacija Evropske unije (EU) u Republici Srbiji, Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), dodelili su danas priznanja i novčane nagrade autorima 16 novih poslovnih rešenja za ubrzanje zelene tranzicije srpske privrede. Zahvaljujući sredstvima EU, ova rešenja su dobila finansijsku podršku od ukupno 726.000 evra kako bi tokom ove godine bila realizovana.
Nagrađena rešenja su predložile kompanije iz privatnog i javnog sektora, organizacije civilnog društva, istraživačke institucije i lokalne samouprave, a odabrana su kao najbolja od 140 predloga pristiglih na četiri Javna poziva tokom 2022. godine.
„Danas smo ovde da nagradimo inovacije i odamo priznanje kompanijama sa najboljim idejama za zelenu tranziciju srpske privrede. Zahvaljujući inicijativi „EU za Zelenu agendu u Srbiji“ izabrano je 16 najboljih rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede“, rekao je ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Nj.E. Emanuele Žiofre i dodao: „Srpske kompanije su dovoljno domišljate i kreativne da povedu zemlju ka zdravijoj i zelenijoj budućnosti. Ova rešenja će imati pozitivan uticaj na životnu sredinu, kao i na zdravlje i dobrobit ljudi širom Srbije. Drago nam je što će sredstva EU biti direktno uložena u zelene inovacije srpskih kompanija.“
„Održiv ekonomski razvoj Srbije, koji uvažava zaštitu životne sredine i dobrobit svih građana, jedan je od glavnih prioriteta Vlade Republike Srbije i Ministarstva zaštite životne sredine. Pored napora koje ulažemo u unapređenje strateškog i zakonodavnog okvira, da bismo uspešno sproveli zelenu tranziciju neophodna su konkretna inovativna rešenja privrede, poput ovih koja su danas dobila podršku“, rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka ministarstva zaštite životne sredine.
Primena nagrađenih rešenja u praksi doprineće smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, prelasku na obnovljive izvore energije, ponovnoj upotrebi otpada za dobijanje novih proizvoda, poboljšanju kvaliteta vazduha i očuvanju biodiverziteta. Više detalja o svim nagrađenim rešenjima možete pronaći u prilogu.
Zahvaljujući prelasku na način poslovanja koji čuva životnu sredinu i zdravlje ljudi, srpska preduzeća će biti konkurentnija na izvoznim tržištima, što će doprineti održivom privrednom rastu i omogućiti otvaranje novih zelenih radnih mesta.
„Kompanije u Srbiji su pokazale da prepoznaju ekonomske, društvene i ekološke prednosti zelene tranzicije i da su spremne da u njoj aktivno učestvuju, rekao je Jakup Beriš, stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji. „Kako bi što veći broj zainteresovanih dobio mogućnost da razvije i sprovede svoje inovativne ‘zelene’ ideje, danas smo otvorili i novi, višegodišnji Javni poziv za zelenu tranziciju privrede i društva u Srbiji“, dodao je Beriš.
Novi Javni poziv je raspisan za predloge poslovnih rešenja u svih pet oblasti Zelene agende za Zapadni Balkan: dekarbonizacija (smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva), cirkularna ekonomija (očuvanje prirodnih resursa), smanjenje zagađenja životne sredine, zaštita i očuvanje prirode i biodiverziteta, i uspostavljanje održivih sistema za snabdevanje hranom i ruralni razvoj. Poziv će ostati otvoren do kraja 2026. godine.
Ovaj događaj je održan je u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“ koji, uz finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa ambasadom Švedske, Evropskom investicionom bankom (EIB) i Vladom Švajcarske. Ova inicijativa je vredna ukupno 16.5 miliona evra, od kojih je 8 miliona evra obezbedila EU, a ostala finansijska sredstva vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Promo
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija