LIDERI TRANSFORMACIJE DRUŠTVA NA KONFERENCIJI „ADRIJA MEDIJA GRUPE“ Uz Odgovorne kompanije održivi razvoj je moguć
Budućnost „Adrija medija grupa“ je prošlog ponedeljka održala najveću konferenciju u regionu o održivom razvoju i cirkularnoj ekonomiji „Lideri transformacije društva“, koja je okupila predstavnike kompanija, institucija i organizacija koje svojim aktivnostima primenjuju i promovišu principe odgovornog poslovanja ili kreiraju ambijent kako bi ovakvi principi mogli da dobiju širu primenu
Uključivanje svih relevantnih aktera je od ključne važnosti za postavljanje razvoja na održive temelje a upravo je prvi panel konferencije bio posvećen liderima u dostizanju ciljeva održivog razvoja.
Irena Petrović, direktorka marketinga „Adrija medija grupe“, otvarajući konferenciju rekla je da je kompanija, svesna svog milionskog audotorijuma, pokrenula društveno odgovorne kampanje kao što je veliki medijski projekat pod nazivom „Inspiracija za bolju budućnost - održivi razvoj“, i to početkom godine, sa idejom da građane Srbije edukuje o održivom razvoju, da pojasni značaj i načine za postizanje ciljeva održivog razvoja, istovremeno promovišući aktivnosti kompanija, civilnog sektora i pojedinaca kao primere dobre prakse.
Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku i predsednica Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030, rekla je da se Agenda 2030. i ciljevi održivog razvoja nalaze u središtu strateškog planiranja Vlade RS, a uključivanje i drugih činilaca od ključne je važnosti kako bi se ovi ciljevi dostigli:
- Mediji imaju veliki značaj u povećanju vidljivosti ciljeva Agende 2030. i približavanju koncepta održivog razvoja građanima. Početkom godine, kada mi je predstavljen projekat AMG, sa oduševljenjem sam ga podržala, i bila sam u pravu. Zahvalna sam novinarima AMG na naporu koji su uložili u ovaj projekat i u koji će nastaviti da ulažu jer ćemo jedino zajedničkim aktivnostima stići do zajedničkih ciljeva. Imamo priliku da budemo prva generacija koja okončava ekstremno siromaštvo, najodlučnija generacija u borbi protiv nejednakosti i poslednja generacija koju ugrožavaju efekti klimatskih promena -istakla je ministarka.
Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije je navela:
- Smatram da je izuzetno važno da jedna snažna medijska kuća, jedna od najdominantnijih u regionu, pokrenula ovako važnu temu. Resursi nisu beskonačni, a ni ljudsko vreme, i u tom smislu postoje ciljevi održivog razvoja, sa kojim svako odgovoran ne može da se ne saglasi i da svoj doprinos. Evropske integracije su tesno povezane sa ciljevima održivog razvoja zato što su ciljevi postali deo i političkog diskursa i manifesta EU. Kroz pristupanje i poglavlja mi zapravo ostvarujemo ciljeve održivog razvoja. Svi moramo da budemo svesni velikog zadatka koji je pred nama. Politika održivog razvoja vezanog za EU potporni je stub politike proširenja EU, jer je poenta inkluzija svih potencijala. Vlada Srbije ostaje posvećena ovom procesu u evropskim integracijama.
Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji, rekao je da se ciljevi održivog razvoja oblikuju kako EU vidi svoju ekonomsku i socijalnu budućnost. Evropska komisija je u poslednjih nekoliko godina mapirala 10 tačaka kroz koje ciljevi održivog razvoja treba da budu implementirani u EU zakonodavstvo, kao i zakonodavstvo država članica. Za Srbiju su implementiranje ciljeva i evropske integracije deo iste priče. Jedna drugu podupiru. Zaštita životne sredine i cirkularna ekonomija deo su nove ideje, novog pristupa. U prošlosti zaštita životne sredine smatrana je luksuzom koji samo neke zemlje mogu da priušte. EU je dokazala da ekonomija i zaštita životne sredine mogu da idu ruku podruku zahvaljujući inovacijama. Implementacija cirkularne ekonomije se već dešava u EU, a Srbija će se kad postane EU članica priključiti zemljama koje su lideri transformacije društva.
Karla Robin Herši, stalna koordinatorka UN u Srbiji, istakla je da svih 19 agencija, programa i fondova UN zajedno podržavaju Vladu u procesu reformi i implementaciji Agende 2030. Za to je neophodan inkluzivan pristup koji uključuje medije, akademske krugove, NVO sektor, marginalizovane grupe, privatan sektor i građane. Pristupanje EU i Agenda 2030. predstavljaju aktuelno reformsko opredeljenje zemalja zapadnog Balkana.
UNDP
Zamenica stalne predstavnice UNDP-a u Srbiji, Steliana Nedera je rekla da je UNDP jedan od aktera u dostizanju ciljeva, pored vlada, privatnog, civilnog sektora i građana, koji identifikuje ekspertizu i povezuje aktere pružajući im platformu za saradnju.
- UNDP je u septembru lansirao „SDG impact“ sa privatnim sektorom, pojedinačno u zemljama i globalno, kako bi prepoznao doprinos kompanija u primeni ciljeva i kako bi pomogli kompanijama koje žele da učine još više, rekla je Nedera.
Dostizanje ciljeva održivog razvoja košta, ali nije samo pitanje budžeta vlada nego i prepoznavanje mogućnosti koje pružaju međunarodne finansijske institucije, međunarodni investitori, kao i usmeravanje finansija ka ciljevima i povezivanje domaćih i inostranih investicionih potencijala.
- Finansiranje Agende 2030 je u fokusu kancelarija UNDP širom sveta i biće u njihovom fokusu narednih godina - zaključila je Nedera.
Globalni dogovor
Marijana Pavlović (KPMG), predsednica Upravnog odbora Globalnog dogovora UN u Srbiji, koji broji 114 članica i okuplja sve relevantne činioce društva, javni i privatni sektor, među kojima i mala i srednja preduzeća, UN i civilno društvo, rekla je da je ponosna na rad organizacije, imajući u vidu da je Globalni dogovor volonterska organizacija koja ima za cilj da usaglasi 10 principa iz oblasti ljudskih prava, rada, zaštite okoline i antikorupcije, kao i promociju ciljeva održivog razvoja koja je u poslednje tri godine organizovala preko 20 sastanaka na temu ciljeva. Kancelarija Globalnog dogovora u Njujorku prepoznala je rad kancelarije u Srbiji kao jednu od najaktivnijih kancelarija u Evropi.
- Više puta smo gostovali na univerzitetima, u lokalnim samoupravama, naši predstavnici su učestvovali u projektima osnaživanja žena, na okruglim stolovima posvećenim cirkularnoj ekonomiji, podržali smo UN standarde protiv diskriminacije LGBTI populacije, a to su samo neke od akcija koje su naše članice podržale jasno i glasno - dodala je Pavlovićeva.
Jukom
Katarina Golubović iz Jukoma kazala je da je iza ove nevladine organizacije preko 20 godina rada na polju unapređenja ljudskih prava i vladavine prava, što je kompatibilno sa ciljem 16 - mir, pravda i snažne institucije. - Rad na dostizanju ovog cilja podrazumeva raznorazne aktivnosti, od primanja pritužbi građana na rad institucija do obučavanja zaposlenih u javnim institucijama o primeni međunarodnih standarda i učestvovanja u izveštavanju o napretku države u ostvarivanju ciljeva, kao i o napretku na putu ka EU članstvu - istakla je Golubovićeva.
Unicef
Regina de Dominicis, direktorka Unicefa u Srbiji, rekla je da, iako vlade imaju odgovornost da predvode, to liderstvo mora biti podeljeno sa privatnim sektorom, civilnim društvom, međunarodnim organizacijama i mladim ljudima. Odgovorno poslovanje, investicije i inovacije pravi su način da dođemo do pravih rešenja. Unicef prednjači u angažovanju i partnerstvu sa privatnim sektorom.
- Preko dve milijarde dolara prihoda Unicefa prošle godine došlo je iz privatnog sektora, a u poslednjih 10 godina počeli smo zajedno sa privatnim sektorom da pravimo rešenja kroz ideje, programe i nenovčane donacije - istakla je De Dominicis.
Kao primer uspešnog partnerstva Unicefa De Dominicis je istakla primere upotrebe dronova za dostavu vakcina deci u Africi, mobilnu aplikaciju za edukaciju roditelja, lociranje dece u realnom vremenu u situacijama velikih katastrofa, kao i da je korišćenjem solarnih panela na školama u Maroku ostvarena ušteda dve trećine budžeta ministarstva za obrazovanje koji je investiran u obuke za devojčice.
Kurir / Marina Radenković
Foto: Vladimir Šporčić, Promo, Printscreen
STOLE HITNO PRODAJE KUĆU I PLAC ZA SAMO 10.500 EVRA! Imanje kod Paraćina ima i bunar i voćnjak, a interesovanje kupaca je ogromno