Slušaj vest

U prostorijama Grada Niša, u zgradi nekadašnjeg Radničkog univerziteta, jutros u 8 sati počelo je potpisivanje sporazuma sa radnicima propalih društvenih preduzeća koji potražuju zaostale plate. Oni koji budu potpisali sporazum dobiće novčanu pomoć grada na ime neisplaćenih plata u četiri jednake godišnje rate.

Za isplatu prve rate u budžetu grada izdvojeno je 530.000 miliona dinara, a radnici će do 2027. ukupno dobiti 2,1 milijardu. Gradonačelnika Niša Dragoslav Pavlović najavio je da će već nedelju dana nakon potpisivanja sporazuma radnici dobiti prvu ratu.

Prema odluci Skupštine grada Niša, sporazum o isplati pomoći mogu da potpišu radnici koji se nalaze na spiskovima koji su urađeni na osnovu podataka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, a njih je 6.243 iz 59 državnih i društvenih preduzeća.

Pavlović je najavio da će spiskovi biti revidirani u narednim nedeljama i dopunjeni imenima radnika iz još petnaestak firmi, na osnovu podataka Osnovnog i Privrednog suda.

Predstavnici Udruženja radnika Pobeda najavili su da zaposleni u nekadašnjim državnim i društvenim firmama neće potpisati sporazum jer zahtevaju isplatu celog iznosa duga odjednom, međutim brojni radnici dolaze do prostorija kako bi potpisali sporazum.

Oni su kazali da nisu zadovoljni uslovima isplate, ali da ne mogu više da se "povlače po sudovima" već će uzeti to što im se nudi.

- Radio sam u Mašinskoj industriji i imam nenaplaćenih 540.000 dinara plata bez kamata. Ne odgovaraju mi uslovi, nego daj šta daš. Nemam drugo rešenje - rekao je Rajko Ilić za agenciju Beta.

katanac.jpg
Shutterstock 

Veliki broj građana otišao je nezadovoljan iz gradskih prostorija jer se njihova imena ne nalaze na spisku koji je Grad Niš objavio, a Program isplate pomoći koji je Skupština grada Niša usvojila ne predviđa isplatu za naslednike.

Vladislava Filipović kazala je za agenciju Beta da je nasledila supruga koji je radio u Elektronskoj industriji i ima 16 neisplaćenih plata.

- Nije pošteno što se prvi razlika između živih i mrtvih radnika. Deca i ja čekamo na taj novac 20 godina. Imam pravo na taj novac jer sam u ostavinskom postupku upisana kao naslednica - izjavila je Filipović.

Mila Blagojević kazala je da su njeni sestrići i ona nasledili njenog brata koji je radio u Duvan prometu i koji ima neisplaćene plate.

- U ostavinskom rešenju stoji da smo mi naslednici i sa tim papirom smo bez problema podigli novac koji je brat imao u banci, a ovde nam ne dozvoljavaju, kažu nam da nas nema na spisku i da tužimo državu - istakla je Blagojević.

Radnici propalih društvenih i državnih firmi koji imaju neisplaćene plate protestuju svakog petka ispred Gradske kuće i najavili su da će i dalje protestovati jer nisu zadovoljni uslovima isplate pomoći, kako time što se isplaćuje u četiri rate, tako i time što se oni koji potpišu sporazum odriču daljih sudskih postupaka protiv države.

Kurir.rs.Beta/Prenela S. Č.