SRBI JEDNU NAMIRNICU PLAĆAJU DUPLO SKUPLJE NEGO BILO GDE U EVROPI: Marketi na ovome masno zarađuju, najjeftinija je u Crnoj Gori
Spremanje italijanskih specijaliteta, od brendirane testenine, čuva se za specijalne prilike, za posebne goste i kupuje se isključivo na akciji. Ovo je uglavnom navika potrošača u našoj zemlji, budući da su poznati "barila" proizvodi postali nedostupni za redovniju upotrebu. Barem u slučaju građana sa "plićim" džepom. Njihova cena u Srbiji značajno je viša nego u zemljama Evropske unije, te su tako postale pravi luksuz. Tek na sniženju, njihova vrednost donekle se približi cenama u marketima u drugim zemljama.
Primera radi, testenine dobro poznatog italijanskog proizvođača u matičnoj zemlji koštaju gotovo upola manje nego što je slučaj na rafovima širom Srbije. Ista situacija je i u susednoj Hrvatskoj, dok Francuzi miris paste u kućnoj radinosti mogu sebi priuštiti i za koji cent jeftinije.
- Ne libim se da proizvode kupujem na akciji, pogotovo kada lanci supermarketa snize cene svetski poznatih brendova - kaže nam jedna Beograđanka. - Konkretno, mnogo volim da spremam "barila" mašnice i deca se njima posebno raduju. Međutim, kupim ih kada uhvatim popust, inače ne bi bile deo redovne kupovine moje porodice. Zaista su preskupe, čini mi se, neopravdano.
I zaista, kada se uporede cene, računica je jasna. U lancima supermarketa širom Srbije, tek kada su na akcijama, "barila" testenine mogu da priđu cenama u inostranstvu. Kada popusta nema, građani naše zemlje plaćaju ih duplo skuplje!
Tako je u Italiji redovna cena za špagete 1,19 evra, odnosno 139 dinara. Isto toliko Italijani izdvajaju i za "pene" testeninu. Sreću da povoljnije pazare imaju i naše komšije Hrvati, budući da i u ovoj zemlji trgovci isto vrednuju ovaj brend. U Crnoj gori, primera radi, na akciji su "barila" paste još jeftinije, te se "pene" i "fusili" mogu kupiti za 99 centi, odnosno samo 116 dinara! U redovnim okolnostima, pomenute vrste i "špagete" na Crnogorskom primorju vrede 151 dinar.
Testenina "barila" veoma je popularna i u Francuskoj, a cene za najosnovnije proizvode ove firme kreću se nešto iznad jednog evra. Tako klasični špageti, pod tradicionalnom oznakom broj 5 ovog proizvođača, u jednom popularnom pariskom supermarketu koštaju 1,18 evra, ili 138 dinara. Isto toliko treba platiti i nešto tanju verziju, "kapeline". "Špagetoni" su još jeftiniji i staju pet dinara manje, a makaroni su 137 dinara, odnosno 1,17 evra.
Postoje i specijalne vrste od integralnog brašna, gde klasični špageti koštaju 1,59 evra, makaroni i pene rigate 1,62, a "uvrnute" testenine 2,25 evra. Kada je reč o ograničenim edicijama, posebne "farfale", odnosno popularne mašnice treba platiti 1,90 evra, odnosno 223 dinara, a "pene rigate" bez glutena 1,95 evra, što je 228 dinara. Ima i kolekcionarskih specijaliteta, gde "bukatini" staju 2,60 evra, a tortelini sa pršutom 2,95.
Prema rečima pravnog savetnika Nacionalne organizacije potrošača Srbije Marka Dragića, ponuda proizvoda i potražnja za njima utiču na to koliko će ih trgovci vrednovati. Iako se čini da su "barila" testenine postale luksuz za obrok, izgleda da u Srbiji ipak ima kupaca, čim je cena održiva.
- Razlika u ceni zavisi od toga kolike marže imaju trgovci, a u njeno formiranje ulazi i to koliki su troškovi trasporta, carine i radne snage. Može se reći da su trgovci kartelno udruženi u održavanju iznosa proizvoda. Imaju zajednički interes i izbegavaju da odstupaju od cene. Kada bi samo jedan lanac prodajnih objekata kod nas korigovao iznose konkretnih proizvoda, morali bi i drugi. Ipak, manji trgovinski lanci, zbog manjih marži ponekad ponude niže cene istih brendova - zaključuje naš sagovornik.
kurir.rs/ Novosti
Bonus video:
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade