Žene koje su u ovoj godini postala mame, a nemaju rešeno stambeno pitanje, imaju pravo da apliciraju za pomoć države za kupovinu stana ili kuće. Od početka godine Ministarstvu za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja pristiglo je 419 zahteva. Maksimalan iznos koji mame mogu da dobiju je 20.000 evra.

U prvih sedam meseci novčanu pomoć za kupovinu stana ili kuće dobile su 222 žene, a te subvencije su bile u u rasponu od 8.000 evra do 20.000 evra, zavisno od procenjene vrednosti stana ili kuće.

Bilo je i onih čiji su zahtevi odbijeni. Iz resornog ministarstva kažu za Euronews Srbija da su najčešći razlozi za odbijanje bili što su majke u trenutku podnošenja zahteva bile vlasnice nepokretnosti ili su u trenutku podnošenja zahteva sklopile ugovor o kupoprodaji nepokretnosti pre rođenja deteta, a jedan od razloga je i nepotpuna dokumentacija. Za prvih sedam meseci u ovoj godini država je za te namene isplatila 384.007.642 dinara ili 3.273.722 evra. Ovo je treću godinu zaredom da se realizacije program države kojim se pomažu roditelji da kupe prvu nekretninu. Tokom 2022. i 2023. godine novčanu pomoć države po tom osnovu dobile su 583 majke. Od programa se mnogo očekivalo kada je krenuo, ali se ispostavilo da nema mnogo zainteresovanih.

Svake godine u Srbiji se rodi oko 60.000 beba, a zna se i da mnogi mladi parovi nemaju rešeno stambeno pitanje. Mnogi misle da je glavna prepreka birokratija i brojna papirologija koju je potrebno prikupiti da bi se konkurisalo, ali i ograničenje što se tiče visine primanja. Potrebno je dvadesetak različitih potvrda, uverenja, izjava da bi apliciralo, a ukupni prihodi supružnika treba da budu manji od dve neto prosečne plate.

20.jpg
Shutterstock, Ilustracija 

Važni uslovi za kupovinu nekretnine

Vlada Srbije program odobrava na godišnjem nivou. Programom je predviđeno da pravo na novčana sredstva za izgradnju kuće ili učešće za kupovinu stana ili kuće mogu ostvariti majke koje su rodile dete od 1. januara 2024. godine i kasnije. Samo u slučaju smrti majke, to pravo može ostvariti i otac deteta. Karakteristika programa je i što nema ograničenja što se tiče godina za podnosioca zahteva.

Jedan od glavnih uslova da bi neko ostvarilo pravo na ovu vrstu novčane pomoći države je da mama nema kuću ili stan koja se vodi na njeno ime. Takođe, važno je da stan ili kuću nema ni supružnik ili vanbračni partner.

Ukupni prihodi podnosioca zahteva i supružnika, odnosno vanbračnog partnera na mesečnom nivou, treba da budu niži od dve prosečne neto mesečne zarade zaposlenih u Srbiji. Prema podatku Republičkog zavoda za statistiku prosečna plata u Srbiji za maj bila je 100.170 dinara.

Ukoliko se aplicira za sredstva za izgradnju kuće neophodno je da je zemljište na kojoj je planirana izgradnja objekta vlasništvo podnosioca zahteva upisano u katastar nepokretnosti bez tereta, kao da imaju neophodne građevinske dozvole.

Ukoliko se kupuje kuća ili stan, nekretnina mora biti vlasništvo prodavca i upisana u katastar nepokretnosti bez tereta. Majka koja aplicira za subvencije države, kao i njen partner, ne mogu biti u srodstvu sa prodavcem nepokretnosti.

Neophodno je da se dostave:

  • Fotokopirana lična karta, odnosno očitana lična karta podnosioca zahteva i supružnika, odnosno vanbračnog partnera
  • Uverenje o državljanstvu podnosioca zahteva, u ovom slučaju majke
  • Izvod iz matične knjige rođenih za svu decu
  • Prijava prebivališta za svu decu o kojima se majka brine
  • Uverenje Ministarstva unutrašnjih poslova o kretanju prebivališta za podnosioce zahteva
  • Dokaz o bračnoj ili vanbračnoj zajednici - izvod iz matične knjige venčanih ili izjava o postojanju vanbračne zajednice overena kod notara
  • Ukoliko je u pitanju jednoroditeljska porodica izvod iz matične knjige rođenih za novorođeno dete, izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja
  • Uverenje iz lokalne samouprave da podnosilac zahteva nije vodio kao obveznik poreza na imovinu na stan ili kuću
  • Uverenje od Republičkog geodetskog zavoda da podnosilac zahteva ne poseduje nepokretnost (kuću ili stan) na teritoriji Srbije
  • Uverenje od geodetskog zavoda da supružnik ili vanbračni partner ne poseduje kuću ili stan koja se nalazi na teritoriji Srbije
  • Izjava podnosioca zahteva overena kod notara da nije otuđio kuću ili stan. Izjava partnera overena kod notara da nije otuđio kuću ili stan, koja se nalazi na teritoriji Srbije
  • Potreban je tehnički opis sa popisom radova i predračun radova overen od strane odgovornog projektanta ukoliko je podnet zahtev za učešće u izgradnji objekta
  • Dostavlja se potpisan predugovor sa pravnim licem ovlašćenim za projektovanje i građevinske radove kojim se definišu građevinski radovi, iznos predračuna i rok za izvođenje građevinskih radova, zatim građevinska dozvola, predugovor o kupoprodaji stana ili kuće overen kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda.

Kurir.rs/Euronews

Bonus video:

02:20
PLAVE MAME VS CRNE MAME - KO JE JAČI?  Izvor: Kurir TV