Indikativni kurs dinara za sutra koji je objavljen na sajtu NBS, pokazuje da domaća valuta jača prema evru za 0,3 odsto

BEOGRAD - Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da na deviznom tržištu nema alarmantnih potresa i neuobičajenih događanja.

U pisanoj izjavi Tabaković je istakla da je već u današnjoj prepodnevnoj trgovini kotacije pokazuju smirivanje na deviznom tržištu. Indikativni kurs dinara za sutra koji je objavljen na sajtu NBS, pokazuje da domaća valuta jača prema evru za 0,3 odsto. Kako je rekla Tabaković, slabljenje dinara početkom septembra, nakon relativno stabilnog kretanja deviznog kursa u avgustu, inicirano je dospećem dinarskih hartija od vrednosti u portfelju stranih investitora i njihovim oprezom u pogledu refinansiranja što je povećalo tražnju za devizama. "Narodna banka ocenjuje da su ovakva kretanja, prouzrokovana pre svega neizvesnošću u pogledu monetarne politike koju će u narednom periodu voditi FED i ECB, privremena", navela je ona.

Dodala je da ti faktori na sličan način utiču i na valute drugih zemalja regiona koje imaju režim fluktuirajućeg kursa. "Domaće tržište koje je integrisano u svetske finansijske tokove, još je nedovoljno razvijeno i sa niskim obimima prometa, pa i mali iznosi povećane tražnje za devizama, podstaknuti i psihološkim faktorima, mogu da izazovu znatnije fluktuacije deviznog kursa", rekla je guverner NBS. Napominjući da je to i bio slučaj prethodnih dana, Tabaković je istakla da već u današnjoj prepodnevnoj trgovini kotacije pokazuju smirivanje deviznog tržišta.

Dinar je od petka, 6. septembra, kada je vredeo 114,4059 dinara za jedan evro, do danas oslabio za 85 para. NBS je od tada, za tri radna dana uzastopno, prodala ukupno 80 miliona evra da bi sprečila prevelike oscilacije deviznog kursa. Guverner NBS je krikovala izjave analitičara o alarmantnim potresima i neuobičajenim događanjima na deviznom tržištu koji, kako ona kaže, u stvari ne postoje, i predviđanja koliko će dinar oslabiti do kraja godine.

"Ne prvi put, "dežurni analitičari" licitiraju s nivoom kursa, podstičući tako... psihozu i pretrčavanje iz dinara u evro, bez obzira na to što se takva vidovitost do sada nije ostvarivala, a nanosila je štetu i privredi i građanima", navela je ona. Tabaković je podsetila da Srbija ne sprovodi režim fiksnog, već upravljano-fluktuirajućeg kursa koji znači pomeranje kursa u oba smera.

Upravo takav režim kursa, kako je rekla, omogućava vođenje monetarne politike koja obezbeđuje privredi da se lakše prilagodi šokovima iz zemlje i spolja. "Narodna banka interveniše, ne da bi obezbedila neki određeni nivo kursa, već radi ublažavanja znatnih dnevnih oscilacija na deviznom tržištu, zastoja u radu zbog malog prometa, ili u slučaju ugroženosti finansijske i cenovne stabilnosti", objasnila je Tabaković.