Slušaj vest

Petnaesta konferencija Dan internet domena Srbije (DIDS 2025) održaće se 18. marta u Domu omladine Beograda, a centralno mesto ovogodišnjeg događaja zauzima tema budućnosti interneta i novih regulativa koje će značajno uticati na digitalni prostor.

Keynote predavanje održaće Polina Malaja, Policy Director u Udruženju evropskih nacionalnih internet registara (CENTR). Kao stručnjak koji vodi politiku poslovanja CENTR-a i sarađuje sa vladama, institucijama i drugim organizacijama u internet ekosistemu, Malaja će govoriti o internetu u prošlosti, sadašnjosti i scenarijima koji nas potencijalno očekuju u budućnosti.

Polina Malaja, koja je magistrirala u oblasti međunarodnog prava i prava intelektualne svojine, posebno je fokusirana na interakciju između tehnologije i osnovnih prava i sloboda u digitalnom dobu. Njena ekspertiza u ovoj oblasti omogućiće učesnicima konferencije jedinstven uvid u promene koje nas očekuju.

Novi izazovi digitalnog doba

Ovogodišnja DIDS konferencija, koja nosi slogan "Back to the Future", kroz predavanje Poline Malaje istražiće ključne aspekte budućnosti interneta kroz prizmu globalnih regulativa, tehnoloških inovacija i poslovnih trendova. Posebna pažnja biće posvećena implikacijama NIS2 regulative, GDPR-a i drugih aktuelnih standarda na tehničku infrastrukturu i privatnost.

Regulative koje oblikuju budućnost

U okviru svog izlaganja "Povratak u budućnost: Ka snažnijem internetu", Malaja će analizirati kako je internet tokom poslednjih nekoliko decenija doživeo uspon velikih tehnoloških korporacija i trend centralizacije. Važan deo predavanja biće posvećen novim tehnologijama u povoju, poput veštačke inteligencije (AI) i produžene stvarnosti (Extended Reality – XR), koje imaju potencijal da dodatno izmene internet ekosistem, posebno u kontekstu sledeće faze razvoja svetske mreže (Web 4.0).

Tokom konferencije biće razmotrena dva različita scenarija potencijalnog budućeg razvoja interneta i veba, uz poseban osvrt na rešenja koja bi mogla doprineti da digitalna budućnost ostane svetla, bezbedna, inkluzivna i otvorena.

Prisustvo na konferenciji je besplatno, ali je zbog ograničenog broja mesta obavezna registracija na zvaničnom sajtu konferencije. Za sve koji nisu u mogućnosti da prisustvuju događaju uživo, organizatori će obezbediti prenos putem RNIDS-ovog YouTube kanala.

Promo