Mnogi naslednici nakon smrti bližnjih ulaze u sitaciju da nakon čitanja testamenta čuju da li su u nasledstvo dobili određeni novac, ili neko drugo materijalno dobro.

Međutim, nakon procesa čitanja dokumenata neretko se pojave oni nezadovoljni, a da li njihovo neslaganje sa tekstom testamenta ima veze sa zaostavštinom, to je tema neke druge priče.

Ovde se radi o potencijalnom poništavanju testamenata i o tome da li je taj postupak moguć, što je jedan advokat pokušao da objasni na svom profilu na društvenoj mreži TikTok.

- Najpre je bitno pomenuti da postoje različite vrste testamenata, kao što su javnobeležnički, sudski, svojeručni i pisani zaključen pred svedocima. 

On otkriva da je svaki od tih testamenata moguće pobijati iz različitih razloga, te da je veoma bitni prilikom sačinjavanja testamenta obratiti pažnju da svi uslovi budu ispunjeni.

- Pre svega, lice koje sastavlja testament u momentu zaveštanja mora imati navršenih 15 godina starosti, zatim mora ozbiljno, slobodno i bezuslovno imati nameru (tzv. animus testandi) da zaključi testament, koji mora biti sastavljen u jednoj od zakonom propisanih formi - naveo je on.

Kaže da je u specifičnim slučajevima moguće sastaviti i usmeni testament. Dalje dodaje da se testamenti najčešće pobijaju bilo zbog mana volje samog zaveštaoca bilo zbog nedostataka koji se tiču samih svedoka.

- Čest slučaj iz prakse je to da se sam testament pobija što je istim nešto ostavljeno svedoku. Ono što ljudi zaboravljaju je da svedoci testamenta ne mogu biti najbliži srodnici - dodao je i pojasnio ko to sve ne može biti, misleći na članove najbliže rodbine.

biznis.kurir.rs/TikTok