Na pitanje šta će biti sa 5.000 radnika, koji trenutno primaju 60 odsto od zarade, ministar je istakao da će država sa kim god da vodi razgovore voditi računa o njihovom statusu

BEOGRAD - Ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević poručio je danas da je uveren da će u najskorije vreme biti rešen problem radnika smederevske "Železare", i da će država sa kim god bude razgovarala pokretati pitanje ne samo proizvodnje, već i njihovog statusa.

Bačević je rekao i da ne smatra da je ruska kompanija "Ural vagon zavod" definitivno odustala od partnerstva u smederevskoj "Železari" iako je rok za
podnošenje ponuda zainteresovanih za kupovinu tog preduzeća istekao i pozvao radnike na strpljenje.

"Ono što je najvažnije radnici ne treba da gube poverenje u vladu i ljude koji su uključeni u rešavanje problema. Uveren sam da ćemo u najskorije vreme na najbolji mogući način rešiti problem radnika u Smederevu", rekao je Bačević.

Govoreći o planovima države za "Železaru", Bačević je naveo da ne misli da je "Ural vagon zavod" definitivno odustao i da ti razgovori mogu da se nastave tim pre što postoje, kako je naveo, ranije ostvareni dogovori sa njima "i neki zahtevi koji u ovom trenutku nisu do kraja poznati makar našoj javnosti, jer su se dogovorili možda poslednjih 15-20 dana".

"Mislim da ima smisla nastaviti razgovore sa Ural vagon zavodom ukoliko se ostvari sve to što bismo želeli i ono o čemu se razgovaralo", rekao je Bačević i dodao da se pod planom "B", o kojem se govori podrazumeva nastavljanje razgovora sa budućim potencijalnim zainteresovanim investitorima.

"Imao sam razgovore s nekim inostranim kompanijama na tu temu, kao i ministar Mlađan Dinkić i predsednik Tomislav Nikolić. Ja sam sa tri kineske
kompanije više informativno porazgovarao na tu temu prilikom boravka u Kini, a juče su naši prijatelji iz Rusije dolazili da vide kakav je konačan stav prema Ural zavodu, odnosno kakav je konačan stav Ural zavoda", rekao je Bačević.

Na pitanje šta će biti sa 5.000 radnika, koji trenutno primaju 60 odsto od zarade, ministar je istakao da će država sa kim god da vodi razgovore voditi računa o njihovom statusu. Na pitanje da li bi vlada podizanjem kredita mogla da reši problem pokretanja proizvodnje, Bačević je rekao da bi podizanje kredita bilo kratkoročno rešenje, a da država pokušava pre svega pronalaskom strateškog partnera da trajno reši problem.

"Srbija je prezadužena zemlja, mali je prostor za podizanje kredita, a posebno što bi to samo kratkoročno rešio problem", rekao je Bačević. Odgovarajući na pitanje kako gleda na protest radnika, koji je za danas najavljen, Bačević je rekao da ne zna šta se protestom može rešiti, niti se ostavlja lepa slika potencijalnim partnerima. "Apelujem na strpljenje", rekao je Bačević.

Govoreći o projektu "Južni tok", za koji je rekao da je trenutno najveći, Bačević je naveo da je Ministarstvo pre nekoliko dana donelo odluku da se na zahtev "Srbijagasa" pristupi izaradi prostornog plana detaljne namene južnog kraka gasovoda koji će ići kroz Srbiju, a u pravcu Makedonije i Kosova i Metohije.
"To bi infrastrukturno pokrilo Srbiji u pravcu sever-jug, planirano je da prati trasu plovnog toka Morave onoliko koliko su ingerencije države da dođe do makedonske granice i da se uradi odvojak za ulazak na Kosovo", rekao je Bačević.

On je naveo da su se na to odlučili posle razgovora sa predstavnicima ruske kompanije i "Srbijagasa" i da se time postiže potpuna pokrivenost tim objektom infrastrukture. Bačević je najavio i da će uskoro ići u posetu američkoj državi Ilinois, sa kojom će biti potpisan sporazum o razumevanju.