Paraćinska staklara: Više od 100.000 tona stakla godišnje
PARAĆIN - Uprava Srpske fabrike stakla u Paraćinu planirala je da, nakon rekonstrukcije dve peći, proizvodnja bude veća od 300 tona dnevno, odnosno više od 100.000 tona stakla godišnje.
Proizvodnja u 2012. godini bila je oko 25.000 tona, dok je 2011. godine iznosila 33.000 tona.
Po rečima generalnog direktora Staklare Miodraga Nikolića, do kraja januara 2013. godine trebalo bi da bude završena potpuno nova tehnološka linija peći B-1 za proizvodnju ambalažnog stakla, a u drugoj polovini februara da počne planska proizvodnja.
Započeta rekonstrukcija peći L-5 trebalo bi da bude gotova do kraja jula. Nakon prodaje većinskog paketa akcija Staklare konzorcijumu bugarskih firmi krajem jula 2012. godine, započela je finansijska i tehnološka revitalizacija fabrike.
"Ulagano je u novu tehnološku liniju B-1 u iznosu od 3,2 miliona evra, a takođe su avansirani materijali i oprema za novu tehnološku liniju L-5, čija ukupna vrednost iznosi više od 13 miliona evra", izjavio je Nikolić.
Staklaru je lane, uz socijalni program od 300 evra po godini staža, napustilo 480 radnika, a zaposleno je 14, sa visokom stručnom spremom. Od februara je u planu zapošljavanje novih stručnjaka.
Staklara sada ima 1.167 zaposlenih. Novi vasnici su ocenili da bi u fabrici trebalo da ostane oko 800 radnika. Taj problem bi trebalo da bude rešen, kako je najavio Nikolić, po završetku investicija, u skladu sa zakonom i odredbama Kolektivnog ugovora.
Generalni direktor Staklare je rekao da će se ove godine, uz rekonstrukciju svih delova preduzeća, uvesti nov sistem kontrole kvaliteta. U planu je i nabavka materijala za treću peć u pogonu mašinsko-trgovačkog stakla.
Staklaru je za 35 miliona evra, marta prošle godine, od Srbijagasa kupio konzorcijum bugarskih firmi Rubin i Glas industri, čiji je vlasnik Korporativno-trgovinska banka iz Sofije.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica