EKSPLODIRALE CENE PLACEVA! U ovom delu Beograda SKOK VREDNOSTI 10 PUTA! Evo gde je najjeftinija parcela, a ima i jednu PREDNOST!
Nakon perioda korone cene placeva u Srbiji na svim lokacijama su skočile. Na onim najtraženijim su porasle, u nekim slučajevima i više od pet puta, dok je u Beogradu, na Ledinama, ar poskupeo i do deset puta, kaže za Kurir Katarina Kuzmanović, head of real estate oglasnika Sasomange.rs.
- Na portalu Sasomange.rs u ponudi su građevinski placevi, poljoprivredno zemljište koje može biti i plac za gradnju, kao i različite vrste poljoprivrednog zemljišta - od njiva, preko voćnjaka, do šuma i ribnjaka. Rasponi cena su zaista veliki, a oni najviše zavise od lokacije, veličine placa, odnosno zemljišta, kao i od njegovog oblika, namene. Cene se kreću od nekoliko stotina evra po aru, pa sve do nekoliko desetina, čak i stotina hiljada evra po aru - kaže Kuzmanovićeva i dodaje:
- Najjeftiniji plac koji je trenutno u ponudi nalazi se u okolini Aleksinca, ima samo tri ara, ali nalazi se odmah uz Bovansko jezero, koje je još uvek neotkriveno, i košta 4.000 evra. Najskuplji placevi se nalaze u prestonici, u glavnim turističkim centrima, kao i u Vojvodini. Najskuplji placevi u prodaji trenutno koštaju od sedam do osam miliona evra, i to građevinski, namenjeni za veće investicione projekte - stambene ili industrijske.
Jedan od njih se nalazi u srcu Beograda, u Ulici Džordža Vašingtona, drugi je na Novom Beogradu, dok se ostali nalaze u obodnim delovima, ali i glavnim industrijskim zonama - u Surčinu, Šimanovcima, Dobanovcima, Jakovu. Placevi po ovim cenama mogu se naći čak i u Pančevu.
Takođe, placevi koji koštaju po nekoliko miliona evra mogu se pronaći i na Zlatiboru i Kopaoniku, koji su trenutno među najaktivnijim investicionim tržištima na kojem je gradnja u punom jeku.
- Najskuplji placevi na ovim lokacijama sada koštaju između tri i četiri miliona evra. U rangu sa ovim košta i poljoprivredno zemljište u Vojvodini, najatraktivnijije je ono u okolini Novog Sada, pa je jedno od najskupljih trenutno preko 3.000.000 evra - kaže Kuzmanovićeva, dodajući da je zainteresovanost građana za kupovinu placeva i zemljišta u Srbiji konstantna i velika.
- Vrhunac tražnje je svakako bio tokom korone, ali tada su cene, usled te velike tražnje, tek počele da rastu. Nakon toga smo ušli u talas da je tražnja stalna, a da se broj traženih lokacija povećava i da naši građani kupuju i ono što je do pre nekoliko godina bilo mimo fokusa. Najviše se traži okolina Beograda i Novog Sada - Fruška gora, Avala, Kosmaj, Grocka... Sve ono što je bliže gradu, a opet dovoljno izolovano od gradske buke i u prirodi. Pored ovoga, traže se placevi u blizini turističkih centara - Divčibare, Zlatibor, Srebrno jezero, Perućac, Pavlovačko jezero...
Kuzmanovićeva ističe i da polako počinje tražnja za nekim manje popularnim i još uvek neotkrivenim mestima.
- Ono što je postalo popularno poslednje dve godine su i luks naselja zatvorenog tipa s kućama, gde kupac, umesto da kupi plac i sam zida, dobije ključ u ruke i kompletno održavanje svog poseda. Beograd važi za najskuplje tržište kad su cene placeva u pitanju. Razlog tome je svakako velika potražnja, ali i nedostatak slobodnog građevinskog zemljišta.
Cene su u poslednjih nekoliko godina svuda u prestonici porasle višestruko, na nekim lokacijama i do deset puta, kao što je, recimo, slučaj s Ledinama. U Beogradu teško da ćete naći ar za manje od 2.000 evra a da su za njega papiri čisti, da je uknjižen, da je dozvoljena gradnja, da su priključci za vodu, struju i gas blizu placa. Generalno, stanje u Beogradu je prilično nesređeno papirološki i kupac mora dobro da pazi šta kupuje - upozorava Kuzmanovićeva.
Ipak, najjeftiniji placevi su u najruralnijim delovima, gde ne postoji infrastruktura, dalje od gradova i turističkih centara.
- Jug Srbije je znatno jeftiniji u odnosu na Vojvodinu i centralni deo. Ovde se cene kreću od svega nekoliko stotina evra po aru pa naviše. Ipak, u poslednjih godinu dana postoji stagnacija u potražnji i kupovini, ali to dolazi nakon ogromnog skoka u potražnji tokom korone, kad se prodalo gotovo sve što je bilo u ponudi - ističe naša sagovornica.
Kurir.rs/ A. K.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica