"NE PLAĆAM RATU ZA KREDIT, A NISAM U SRBIJI, MOGU LI DA ME KAZNE": Evo kada zastareva dug prema banci
Iako obaveze po osnovu telekomunikacionih usluga pruženih građanima, koje dospevaju u jednakim mesečnim intervalima – zastarevaju za jednu godinu, to nije slučaj sa ostalim dugovanjima.
Tako, za jednu godinu zastarevaju obaveze za komunalije, uključujući i telefon i kablovsku televiziju, ali i kazne za parking koje izdaje Parking servis. Za pet godina zastarevaju obaveze za sve vrste poreza, dok je opšti rok zastarelosti, po Zakonu o obligacionim odnosima – 10 godina. On se primenjuje ako zakonom nije određen neki drugi rok zastarelosti.
Međutim, sugrađanin P. P. (55) pita se da li postoji period u kojem zastareva dug po osnovu otplate kredita.
- Naime, već duže vreme ne plaćam rate, a poverilac nema način da dug naplati preko izvršitelja jer ne posedujem imovinu a nalazim se u inostranstvu - kaže on.
Ipak, njega bi moglo da sačeka na ćupriji ono što nije platio na mostu, kako se to kaže u našem narodu.
- Dug prema banci zastareva 10 godina od dospelosti duga, ukoliko banka ne pokrene postupak. Međutim, oni mogu da isti pokrenu u bilo kojem trenutku, a sugrađanin, ukoliko nema imovinu, u nekom trenutku će bar dočekati penziju - upozorava sagovornik Marko Dragić, pravni savetnik pri NOPS.
Prema njegovim rečima, zastarelost se u ovom slučaju računa 10 godina od donošenja rešenja o pravosnažnoj presudi.
Za sva zastarela potraživanja važi da ukoliko se plati makar dinar, to automatski znači da je potrošač priznao ceo dug i moraće da ga plati. To je definisano Zakonom o obligacionim odnosima gde se navodi da se zastarevanje prekida kada dužnik prizna dug.
S druge strane, prema zakonu o zaštiti potrošača, ne sme se naplaćivati nijedan trošak osim onog duga koji je potrošač zaista napravio, što se dešavalo u prethodnom periodu u ugovorima sa mobilnim operaterima.
(Kurir.rs/Telegraf)
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa