Kako HRANA utiče na nacionlanu BEZBEDNOST i zašto na duplo više oranica Srbija ZARADI 20 PUTA MANJE od Holandije? (FOTO)
U uslovima energetske krize i rastuće inflacije a posebno visokih cena hrane, poljoprivreda je postala važan element nacionalne bezbednosti, poručili su poslovni lideri iz Srbije i regiona koji smatraju i da su digitalizacija kao i briga o zaposlenima glavni resursi sa kojima se mogu prebroditi ova turbulentna vremena.
- Globalno potrebe za hranom rastu brže od stope rasta populacije, što stvara pritisak na povećanje produktivnosti agri-food sektora, ali na održiv način uz brigu o prirodnim resursima. Ako na to dodamo aktuelna geopolitička dešavanja, ne čudi što je poljoprivreda postala važan element nacionalne bezbednosti i što se food security strategije formulišu u pravcu samodovoljnosti i smanjenja zavisnosti od uvoza hrane - ukazao je Mihailo Janković, generalni direktor MK Grupe na Forumu menadžera u organizaciji Srpske asocijacije menadžera (SAM).
On je istakao da je glad na globalnom nivou konstantno u porastu od 2015. godine, pri čemu je 2021. bilo čak 828 miliona gladnih u svetu, dok je s druge strane prisutan i paradoks da se globolno proizvodi duplo više kalorija po čoveku nego što mu je potrebno.
Istovremeno u svetskoj industriji hrane su se trendovi okrenuli ka zdravoj i odgovornoj ishrani, što je izrodilo i takozvane skupe trendove.
- Hrana je postala skuplja i manje dostupna čemu doprinose trendovi zdrave i organske ishrane, veganstvo, fokus na lokalne proizvođače, kao i na ambalažu - rekao je Janković.
Osvrnuvši se na situaciju u srpskoj poljoprivredi, Jovanović je istakao da iako je učešće poljoprivrede u BDP-u Srbije visokih 6 do 6,3 odsto, prosečna stopa rasta BDV-a je samo 1,3 odsto godišnje u poslednjoj deceniji.
Takođe je, ističe, nepovojna struktura srpske poljoprivrede sa dominantnom biljnom proizvodnjom (75,1%), dok stočarska proizvodnja (22,5%) drastično opada. Tako je u odnosu na 2011. godinu broj goveda manji za 8,9 odsto, a svinja za čak 14,6 odsto.
On je zaključio da s obzirom na raspoložive poljoprivredne kapacitete Srbija ima veliki potencijal za razvoj uz primenu digitalizacije i precizne poljoprivrede, navodeći poređenja sa Holodijom koja iako ima skoro duplo manje obradive površine od Srbije, ali na poljoprivredi zarađuje čak 20 puta više nego naša zemlja.
Emil Tedeski, predsednik Atlantick grupe, kao i Živko Mukaetov, generalni direktor "Alkaloida" istakli su da se u ovim kriznim vremenima ne smeju zaboraviti teljne vrednosti, a to su pre svega ljudi.
- Ljudi su uz prirodna bogatstva, jedini nezamenljivi resurs svake kompanije i da u svakoj krizi treba sačuvati i ljudskost i održivost poslovnog sistema - poručili su oni.
Sa njima se složio i Dejan Turk, generalni direktor A1 Srbija i A1 Slovenija. - Kompanije ne smeju da zaborave na svoje zaposlene, jer će prilagođavanje promenama biti lakše ukoliko su vaši zaposleni uz vas kao jak tim - ocenio je on i istakao da je digitalizacija srce našeg ekonomskog razvoja i opstanka, a uporedo sa tim važan faktor i sajber bezbednost.
Kurir.rs/ Iva Ogarević
Bonus video:
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu