LEGLE PARE ZA KOMERCIJALNU BANKU: U budžet Srbije uplaćeno 395 miliona evra
BEOGRAD - Nova Ljubljanska banka okonačala je danas proces preuzimanja Komercijalne banke uplatom u budžet Srbije 395 miliona evra, saznaje Tanjug.
Tansakcija je završena potpisivanjem više dokumenata i uplatom novca za 83,23 odsto akcija u vlasništvu države Srbije.
Inače, državi je već isplaćeno oko 60 miliona evra kroz dividendu, a isplata zaostalih dividendi bio je jedan od uslova za zatvaranje transakcije. Srbija je tako prihodovala ukupno skoro 460 miliona evra.
Od već dobijenih 60 miliona evra ili oko sedam milijardi dinara, 3,7 milijardi dinara odnosi se na ugovornu obavezu da se pola dobiti za prošlu godinu raspodeli kroz dividendu.
Privatizacija Komercijalne banke je deo sporazuma MMF-a sa Srbijom, koji ističe krajem godine.
Preuzimanje Komercijalne banke podrazumeva isplatu kupoprodajne cene i sprovođenje promene vlasništva nad akcijama banke u Centralnom registru, depou i kliringu hartija od vrednosti na osnovu Ugovora o kupoprodaji akcija zaključenog između Republike Srbije i NLB.
Na vanrednoj sednici skupštine akcionara Komercijalne banke 11. decembra smenjen je Upravni odbor banke i postavljeni su novi članovi.
Što se tice razrešenja postojećih članova Upravnog odbora banke i donetih odluka Skupštine o njihovom razrešenju, oni stupaju na snagu, kako je to i navedeno, kumulativnim ispunjenjem određenih uslova.
Ti uslovi se, između ostalog, odnose na realizaciju transakcije promene vlasništva u banci, odnosno na njeno preuzimanje od njenih novih akcionara.
Razrešena je dosadašnja predsednica UO Marija Sokić, predsednik Upravnog odbora banke, kao i članovi Daniel Pantić, Dejan Hadžić, Katarina Šušić, Goran Kneževic i Zoran Jović.
Novi predsednik UO je Arčibald Kremser, a članovi su Blaž Brodnjak, Ursula Kovačić, Igor Zalar, Marko Jerić, Vesna Vodopivec, Nenad Filipović, Gaj Ričard Stil Stivens i Dragan Đuričin, objavljeno je na sajtu Komercijalne banke.
(Kurir.rs/Tanjug)
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija