BEOGRAD - Sezona branja kupina je počela ali vlasnici hladnjača ili ne otkupljuju to voće ili ga primaju u hladnjače, a da nisu odredili otkupnu cenu, rekao je danas član Izvršnog odbora Asocijacije malinara i kupinara Srbije Goran Dragić iz Lučana.

On je rekao da su proizvođači tražili od nadležnih ministarstava poljoprivrede i trgovine da formiraju komisiju koja treba da ispita da li otkupljivači namerno i u dogovoru obaraju cene otkupa kupina.

kupine-foto-ap-jul-2014.jpg
AP/Ilustracija 

"U Srbiji se, očigledno uz pomoć države, sprovodi damping (prodaja robe po znatno sniženim cenama kako bi se osvojilo neko novo tržište) u otkupu kupina jer smo pre dve nedelje tražili da se obrazuje komisija i ispita tržište, ali se to stalno odlaže", rekao je Dragić koji uzgaja kupine.

Dodao je da su proizvodjači prilikom predaje malina, koja je ugovorena, dobijaju samo evidencioni list i ne zna se kada će se utvrditi cena. Predsednik Asocijacije malinara i kupinara Goran Dragić Dobrivoje Radović rekao je da je berba malina pri kraju i da su proizvodjači tog voća u velikim gubicima.

0804-shutter.jpg
Shutterstock 

"Ove godine, osim ponižavajuće cene malina od 40 do 100 dinara po kilogramu, nova nevolja su bile i vremenske neprilike i svi su u velikim gubicima", rekao je Radović. Istakao je da su zbog kiša koja je padala dva i po meseca skoro svaki propale velike količine malina.

"U mom malinjaku je istrulilo 12 tona maline, što znači da sam je prodao po katastrofalno niskoj ceni od 100 dinara kojom su nas ucenjivali vlasnici hladnjača dobio bih 10.000 evra", rekao je Radović.

Dodao je da ne zna kako će proizvođači malina i kupina namiriti troškove proizvodnje i da je ove godine stotinak ljudi iz Prilika kod Ivanjice napustilo imanja i malinjake i otišlo u inostranstvo.

Maline i kupine su, kako je ocenio Radović, zagorčale život proizvođačima koji žive u predelima Srbije gde ne mogu da se gaje druge poljoprivredne kulture.

"Vlasnici hladnjača su se obogatili, pokupovali luksuzna vozila i ozidali velelepne poslovne zgrade ucenjujući nas katastrofalno niskim cenama malina, sada i kupina, a proizvođači su pali u bedu i ne znaju kako će izmiriti tekuće obaveze ", rekao je Radović.

0602-shutter.jpg
Shutterstock 

Istakao je da pakovanje kupina od 125 grama u trgovinama košta 99,99 dinara, a otkupljivači kupina će, kako nezvanično najavljuju, ponuditi cenu od 25 do 35 dinara za kilogram.

Otkupljivači su, kako je rekao, sklopili kooperantske ugovore sa proizvodjačima kupina, dali im sredstva za zaštitu i neki repromaterijal i tražiće da se to plati, a gde će da zarade taj novac to niko ne zna, ali je jasno da na ceni kupine neće jer će ih ucenjivati kao i malinare.

(Kurir.rs/Beta/Foto: Profimedia)