PORAZNO: Srbija po korupciji gora i od Ruande!
BEOGRAD - Srbija je korumpiranija od svih zemalja Evropske unije, ali i od afričkih i južnoameričkih „banana“ država, i po indeksu korupcije nalazi se u rangu Zambije, Tunisa, Indije i Mongolije, pokazalo je godišnje istraživanje organizacije „Transparensi internešenal“.
S indeksom percepcije korupcije 40 i dalje smo visoko korumpirana zemlja i nalazimo se na 71. mestu od 168 zemalja sveta. Ruanda je na 44. mestu, a u regionu su od nas gore samo BiH i Albanija.
Stagniramo
Inače, po indeksu korupcije najbolji rezultat iznosi 100, a najgori nula. U odnosu na prošlogodišnji izveštaj, Srbija je smanjila svoj indeks sa 41 na 40 i skočila za sedam lestvica na rang-listi, mada je tada u istraživanju učestvovalo sedam zemalja više. Predstavnici organizacije „Transparentnost Srbija“ (TS) upozoravaju da već 15 godina naša zemlja spada u one sa veoma rasprostranjenom korupcijom.
- Ovakav rezultat teško može biti iznenađenje kada se ni osnovni strateški dokumenti za suzbijanje korupcije Nacionalna strategija i Akcioni plan iz 2013. ne sprovode dosledno, a nema odgovornosti za kršenje propisanih rokova i obaveza - ocenjuju iz TS. Drugu godinu zaredom Danska je zemlja s najnižom korupcijom na svetu, najkorumpiraniji je Sudan, a najveći porast korupcije je lane zabeležen u Brazilu.
Bez rezultata
- Sve zemlje gde smo i mi, gde je indeks korupcije ispod pet, smatraju se, nažalost, hronično koruptivnim. Sad smo tu bliži afro-azijskim zemljama nego skandinavskim i zapadnoevropskim. Taj žar političara da brzo reše problem rezultirao je u nekim masovnim akcijama, ali bez većih efekata - naveo je predsednik TS Vladimir Goati. On je dodao da je korupcija u Srbiji raširena jer država raspolaže ogromnom svojinom.
- Država bi trebalo da pusti privatni sektor da radi. Smanjenje državne svojine i javnih preduzeća bilo bi od ogromne društvene koristi - ocenio je Goati.
Dno
NAJVIŠE KORUMPIRANI
Rang - Država
168. Somalija
167. Severna Koreja
166. Avganistan
165. Sudan
164. Južni Sudan
76. Zambija/Tunis/Indija
72. Mongolija
Činjenice
FAKTORI KORUPCIJE
borba protiv korupcije bez sudskog epiloga
manjak prevencije
netransparentnost u donošenju odluka
odbijanje vlasti da obelodani dokumente
ugovori bez nadmetanja
partijski uticaj na javni sektor
nepotrebne procedure
Balkan
Rang - Država
50. Mađarska
50. Hrvatska
58. Rumunija
61. Crna Gora
66. Makedonija
69. Bugarska
71. Srbija
76. Bosna
88. Albanija
103. Kosovo
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa