PORAZNO: Srbija po korupciji gora i od Ruande!
BEOGRAD - Srbija je korumpiranija od svih zemalja Evropske unije, ali i od afričkih i južnoameričkih „banana“ država, i po indeksu korupcije nalazi se u rangu Zambije, Tunisa, Indije i Mongolije, pokazalo je godišnje istraživanje organizacije „Transparensi internešenal“.
S indeksom percepcije korupcije 40 i dalje smo visoko korumpirana zemlja i nalazimo se na 71. mestu od 168 zemalja sveta. Ruanda je na 44. mestu, a u regionu su od nas gore samo BiH i Albanija.
Stagniramo
Inače, po indeksu korupcije najbolji rezultat iznosi 100, a najgori nula. U odnosu na prošlogodišnji izveštaj, Srbija je smanjila svoj indeks sa 41 na 40 i skočila za sedam lestvica na rang-listi, mada je tada u istraživanju učestvovalo sedam zemalja više. Predstavnici organizacije „Transparentnost Srbija“ (TS) upozoravaju da već 15 godina naša zemlja spada u one sa veoma rasprostranjenom korupcijom.
- Ovakav rezultat teško može biti iznenađenje kada se ni osnovni strateški dokumenti za suzbijanje korupcije Nacionalna strategija i Akcioni plan iz 2013. ne sprovode dosledno, a nema odgovornosti za kršenje propisanih rokova i obaveza - ocenjuju iz TS. Drugu godinu zaredom Danska je zemlja s najnižom korupcijom na svetu, najkorumpiraniji je Sudan, a najveći porast korupcije je lane zabeležen u Brazilu.
Bez rezultata
- Sve zemlje gde smo i mi, gde je indeks korupcije ispod pet, smatraju se, nažalost, hronično koruptivnim. Sad smo tu bliži afro-azijskim zemljama nego skandinavskim i zapadnoevropskim. Taj žar političara da brzo reše problem rezultirao je u nekim masovnim akcijama, ali bez većih efekata - naveo je predsednik TS Vladimir Goati. On je dodao da je korupcija u Srbiji raširena jer država raspolaže ogromnom svojinom.
- Država bi trebalo da pusti privatni sektor da radi. Smanjenje državne svojine i javnih preduzeća bilo bi od ogromne društvene koristi - ocenio je Goati.
Dno
NAJVIŠE KORUMPIRANI
Rang - Država
168. Somalija
167. Severna Koreja
166. Avganistan
165. Sudan
164. Južni Sudan
76. Zambija/Tunis/Indija
72. Mongolija
Činjenice
FAKTORI KORUPCIJE
borba protiv korupcije bez sudskog epiloga
manjak prevencije
netransparentnost u donošenju odluka
odbijanje vlasti da obelodani dokumente
ugovori bez nadmetanja
partijski uticaj na javni sektor
nepotrebne procedure
Balkan
Rang - Država
50. Mađarska
50. Hrvatska
58. Rumunija
61. Crna Gora
66. Makedonija
69. Bugarska
71. Srbija
76. Bosna
88. Albanija
103. Kosovo
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara