Predstavnici države i banaka nameravaju da pomognu samo socijalno najugroženijim građanima od ukupno 21.000, koliko ih je zaduženo u švajcarskoj valuti

BEOGRAD - Članovi radne grupe za pronalažanje rešenja za 21.000 građana zaduženih u švajcarcima sastaće se do kraja sedmice sa predstavnicima Udruženja banaka Srbije i banaka koje imaju najveći broj kredita u francima, saznaje Kurir u Vladi Srbije.

Na sastanku će biti ponuđeni konkretni predlozi, ali među njima neće biti i model konverzije zajma u evro po kursu kakav je važio na dan isplate, a koji je primenjen u Hrvatskoj. Radna grupa koju čine predstavnici Ministarstva finansija, Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita i Narodne banke Srbije rešenje će tražiti pre svega u pravcu da se pomogne socijalno najugroženijim građanima koji su uzeli kredite u švajcarskim francima.
- U skladu sa zadatkom radne grupe, intenzivno se pripremaju predlozi za rešenje problema. Pre rešenja potrebno je utvrditi tačan broj najugroženijih među korisnicima kredita, kao i koliko je građana uzelo ovakve zajmove kao neku vrstu investicije u nekretninu - rekao je izvor Kurira. Naš sagovornik očekuje da će rešenje biti pronađeno, ali upozorava da je rad na tome usporen jer ne postoje socijalne karate.Premijer Aleksandar Vučić je prethodne nedelje naložio ministru finansija Dušanu Vujoviću da nađe rešenje za kredite u švajcarskim francima najkasnije do utorka 3. novembra.

(D. S.)

Devizni balast

21.000 građana ima kredit u švajcarskoj valuti
18.600 stambenih kredita je u francima
Milijarda švajcaraca čini ukupan iznos dugovanja građana
1.602 korisnika kredita iskoristila su ponudu NBS za smanjenje kamate i kursa
Oko 80 odsto zaduženih opredelilo se da svoj zajam zadrži u francima sa nižom kamatom i kursom
Od 1990. do 2008. godine franak je bio stabilna valuta
Od 2008. godine, usled skoka franka, zaduženima je rata porasla za više od 50 odsto