Zadužujte se u dinarima, štedite u dolarima i zlatu
Preporuka Branke Damnjanović, člana Izvršnog odbora AIK banke, jeste da se klijenti zadužuju u istoj valuti u kojoj su im i prihodi kako ne bi bili izloženi riziku od promene kursa.
- Obično se zadužuje na rok duži od godinu dana, a u tom periodu moguće su znatne promene kursa. S druge strane, što se štednje tiče, smatramo da se štednja na kratak rok u dinarima više isplati zbog viših kamatnih stopa i projekcije da dinar neće znatnije oslabiti u odnosu na evro - kaže Damnjanovićeva, koja smatra da će do leta kurs biti u rasponu 120-122 dinara za evro.
Ne duže od tri meseca
Očekivanja su da će dolar i u narednom periodu jačati prema evru, a samim tim i prema dinaru u rasponu od pet do deset procenata - ističe ona.
Analitičar Dragovan Milićević smatra da je zbog nestabilnosti finansijskog tržišta, koja će se nastaviti i u narednom periodu, svaka preporuka koja se tiče štednje i zaduživanja za rok duži od tri meseca - neprecizna.
- Najbolje je zaduživati se u dinarima, ali da kamate budu na razumnom nivou. Trenutno je najbolje zaduživati se u evrima jer je bankarska marža oko pet odsto. Što se štednje tiče, zbog štampanja evra očekuje se njegov pad u odnosu na švajcarski franak i dolar. S druge strane, dolar će blago jačati i očekuje se da će uporedo s tim jačati i potražnja za njim - kaže Milićević i dodaje da je štednja u zlatu za velike berzanske igrače koji upravljaju ponudom i potražnjom i uvek su na dobitku u odnosu na male učesnike na berzi.
U Narodnoj banci podsećaju da je od 2001. do danas bilo isplativije štedeti u dinarima nego u stranim valutama zahvaljujući višim kamatnim stopama, a i zbog toga što je dinarska štednja bila oslobođena od poreza. Što se zaduživanja tiče, tu odluku u NBS prepuštaju građanima i privrednicima.
Narodna banka
- Bilo bi poželjno da to bude valuta u kojoj se ostvaruju i prihodi, kako bi u što manjoj meri bili izloženi deviznom riziku - kažu u NBS i dodaju da će na kretanje dinara i ubuduće uticati globalni faktori, ali i makroekonomska stabilnost.
REZERVE Plemeniti metali i berza
VREDNOST ULOGA NA ROK OD 10 GODINA
Tvrdnje analitičara grupacije „Goldman Saks“ da će postojeće rezerve zlata biti potrošene u narednih 20 godina signal su da će vrednost tog dragocenog metala u narednom periodu stalno rasti. Broker Branislav Jorgić smatra da zlato čuva vrednost postojeće imovine građana i privrede na duži rok.
- U zlatu treba štedeti na organizovan način, a ne u nekim nestandardnim proizvodima kao što je nakit. Treba štedeti u finim uncama koje imaju 99,99 procenata čistoće zlata na rok od 10 i više godina. Na taj način ste zaštićeni od gubitka, a postoji verovatnoća i da ćete zaraditi - kaže Jorgić i podseća da o štednji ne treba razmišljati kao o špekulativnoj zaradi, već kao o čuvanju postojeće vrednosti imovine.
DINAR
- od 2001. godine bilo isplativije štedeti u dinarima
- štednja u dinarima savetuje se na kraći rok zbog viših kamatnih stopa
- zaduživanje u dinarima nosi samo rizik od kursnih oscilacija evra
- zaduživanje u dolarima i francima nosi dodatni rizik zbog kursnih razlika
- kamate na zaduživanje u evrima veće su 10 i više odsto
- 2,7 odsto ojačao dinar u odnosu na evro u februaru ove godine
- 0,1 procenat dinar bio jači u martu
- 120-122 dinara za evro očekivani kurs u prvoj polovini 2015.
- dinar će slabiti u odnosu na dolar za pet do deset odsto
DOLAR
- 27 odsto ojačao dolar u odnosu na dinar za proteklih sedam meseci
- do 10% je očekivano jačanje dolara u odnosu na evro i dinar u narednom periodu
- ako nastave da rastu kamate, uporedo s tim rašće i potražnja za dolarom
- štednja u dolarima donosi mogućnost veće zarade, ali i veći rizik od gubitka
FRANAK
- očekuje se jačanje franka u odnosu na evro
- treba izbegavati zaduživanje u švajcarskoj valuti
- rizik nosi i štednja u francima
EVRO
- zbog štampanja evra očekuje se stagnacija i
- pad te valute u odnosu na dolar i švajcarski franak
- kamate na kredite u evrima iznose oko pet odsto
- u evrima treba štedeti na duži rok
- evro pao 20 odsto u odnosu na švajcarski franak u proteklom periodu
OVAKO NAS VARAJU U RESTORANIMA: Konobari ne kažu ništa, već samo donesu račun - naplate i ono što niste poručili, a ovo im je IZGOVOR!