NIS napravio profit otpuštanjem čak 6.000 radnika!
Oni upozoravaju da je većina bila primorana da „dobrovoljno“ ode iz NIS ili da radi preko lizing kompanija, i to za tri puta manju platu.
Rentiranje
- Najdrastičniji primer desio se prošle godine, kada je blizu 900 radnika maloprodaje otpušteno u jednom danu, i kojima je, umesto stalnog radnog odnosa i plate od 56.000 dinara, ponuđeno da ostanu u kompaniji za 22.000 dinara, tvrdi Ljuba Bandić iz Novog Sada, koji je takođe morao da napusti NIS, ali je potom tužio rusko-srpskog giganta.
- Na lizing se danas može nabaviti automobil, nekretnine, ali pravi hit poslednjih godina u NIS je iznajmljivanje radnika. Rentirani radnici su moderni robovi jer rade preko deset sati, nemaju zaštitu na radu, moraju da prodaju deset kafa u smeni, nadoknade manjak ako ga ima i na kraju meseca, umesto 22.000, primite oko 10.000. To vam je formula da ostvarite dobit, koju primenjuje „Gasprom njeft“. Zaradite mnogo jer platite malo radnike - tvrdi Bandić, koji je kompaniju napustio pod pritiskom i zbog toga je tužio. I njegov kolega po otkazu, Stanko Lekić iz Kraljeva ima slično mišljenje.
Gasna polja
- Ljudi su izloženi otvorenom pritisku da „dobrovoljno“ odu iz NIS. Pre neki dan je devojka u Novom Sadu pokušala zbog toga da se ubije, ali treba da znate da je petoro radnika NIS koji su dobili otkaze izvršilo samoubistvo. Javnost ne zna da je 5.000 bivših radnika podnelo tužbe zbog nepoštovanja socijalnog programa i mobinga. Upravo to nepoštovanje socijalnog programa, koji je sastavni deo kupoprodajnog ugovora, državi može biti osnov da raskine ugovor sa Rusima - tvrdi Lakić i dodaje:
- Energetski sporazum Srbiji je doneo samo otkaze srpskim radnicima, izbacivanje Srba iz menadžmenta i poklanjanje gasnih polja od sedam milijardi evra. Tako je svako mogao da ostvari profit. Po osnovu otpuštenih radnika i njihovih plata, NIS godišnje prihoduje oko 300 miliona evra.
Koncesija u Angoli
DOBILI I NAFTU U AFRICI
NIS u Angoli ima koncesije na naftnim poljima u moru, iz kojih je poslednje dve i po decenije zarađeno više stotina miliona dolara. Ruski „Gasprom njeft“, vlasnik NIS, u paketu sa pumpama, rafinerijama, naftnim i gasnim poljima u Srbiji, dobio je i koncesije u Angoli. Prošle godine je iz angolske bušotine dobijeno oko 79.000 tona nafte, saznaje Kurir. NIS je produžen ugovor na koncesije u Angoli do 2025. godine i ponuđeno mu je da učestvuje u novim istraživanjima.
Naftna industrija Srbije
ISPOŠTOVALI SMO RADNIKE
U NIS tvrde da su u potpunosti ispoštovali socijalni program i da su svi radnici koji su otišli iz kompanije dobili otpremninu od 750 evra po godini staža i četiri prosečne zarade u NIS: „U NIS je angažovano oko 11.000 radnika, a struktura između sistematizacije i zaposlenih preko posredničkih kompanija u NIS je 60 prema 40, što je manje od proseka u ovoj industriji, koje preko lizinga angažuju i do 80 odsto zaposlenih. Inače, svoju kadrovsku politiku NIS sprovodi u dogovoru sa sindikatom.“
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu