Troje od 10 biznismena smatra da će firme koje nelegalno posluju biti otkrivene, a tek svaki peti da će biti kažnjene

BEOGRAD - Iako smatraju da je suzbijanje sive ekonomije prioritet za Vladu Srbije, privrednici ne veruju da će firme koje posluju mimo zakona biti sankcionisane, pokazalo je istraživanje stavova privrede o sivoj ekonomiji, sprovedeno u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije, koji realizuju NALED i USAID.
Samo troje od deset privrednika veruje da će preduzeća koja posluju u sivoj zoni biti otkrivena, svaki peti misli da će to preduzeće biti kažnjeno, a tek svaki osmi da će kazna biti naplaćena.

Privrednici su, kao i u prvom istraživanju iz maja, u visokom procentu (70 odsto) istakli da postojanje sive ekonomije nije opravdano, a ohrabruje i podatak da se povećao udeo onih koji tvrde da je država odlučna da se izbori sa ovim problemom (sa 42 odsto na 48 odsto). Međutim, nepoverenje u sistem sankcionisanja doprinelo je da procenat onih koji ne bi prijavili nelojalnu konkurenciju ostane gotovo nepromenjen. Svaki drugi privrednik smatra da to nije njegov posao, već posao državnih institucija.

Privrednici se, u pogledu birokratije najviše žale na šalter usluge banaka (13 odsto), a zatim RFZO i Poreske uprave (12 odsto). Ozbiljne žalbe i zamerke postoje i na rad inspektora, koji se u velikoj meri smatraju nestručnim i potkupljivim.

(M. M.)

ČINJENICE
Potkupljivi inspektori

- 53 odsto radnika ima ugovor o radu, ali nisu prijavljeni na celokupnu platu
- 36 odsto radnika radi „na crno“
- 52 odsto privrednika smatra da inspekcija kontroliše samo male kompanije
- 23 odsto privrednika smatra inspektore veoma potkupljivim