Ulaganje u Fabriku stakla u Paraćinu jedna je od najznačajnih i uspešno realizovanih bugarskih investicija u zemlji", rekao je predsednik Srbije
Nikolić u Paraćinu: Država da privuče investitore i omogući reforme Autor: Tanjug

PARAĆIN - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da država ima posebnu odgovornost da privuče investicije i stvori uslove za sprovođenje reformi, posebno u ekonomiji i pravosuđu.

"Radi što bržeg izlaska iz recesije i da bi obezbedili bolji život građana, posebnu pažnju treba staviti na unapređenje proizvodnje koja je osnov stvaranja društvenog bogatstva i generator privrednog razvoja, koji zemlji garantuje ekonomsku nezavisnost i stabilnost", rekao je Nikolić po obilasku Srpske fabrike stakla u Paraćinu i otvaranju nove tehnološke linije u toj fabrici.

On je istakao da je ta fabrika uspešno privatizovana, dodajući da bi ovaj pozitivan primer trebalo da primenjuju i druge prerađivačke industrije, kako bi se postigao snažan privredni rast Srbije.

"Ulaganje u Fabriku stakla u Paraćinu jedna je od najznačajnih i uspešno realizovanih bugarskih investicija u Srbiji ", rekao je Nikolić i dodao da nakon jednog stoleća ta fabrika ponovo postaje lider u proizvodnji staklene ambalaže. Vrednost ulaganja u novu tehnološku liniju, ukazao je Nikolić, veća je od 20 miliona evra i predstavlja namoderniji pogon za proizvodnju ambalažnog stakla u regionu .Ta investicija, podvukao je predsednik Srbije, obezbeđuje konkurentnost proizvoda te fabrike na međunarodnom tržištu, nova radna mesta, ali i unapređuje zaštitu životne sredine i poboljšava kvalitet života lokalnog stanovništva.

"Povećanjem izvoza očekuje se i pozitivan efekat na spoljno-trgovinski bilans Srbije od najmanje 30 miliona evra", rekao je Nikolić uz napomenu da se novom linijom povećava kvalitet proizvoda, a kapacitet četiri puta.Predsednik je podsetio da ta fabrika proizvodi više od polovne staklene ambalaže na širem području Balkana, kao i da takva ambalaža ima višestruke prednosti.

Revitalizacija te fabrike potvrda je dobrih ekonomskih odnosa Srbije i Bugarske, naveo je Nikolić, ističući da dve zemlje dobre privredne i političke odnose grade na uzajamnom poštovanju i razumevanju.

Međunarodni konzorcijum predvođen kompanijom "Glas industri", dodao je Nikolić, investirao je više od 150 miliona evra u finansijsku i tehnološku revitalizacju staklare i modernizaciju opreme.

"Sastavljena od prirodnih materijala staklena ambalaža može neograničeno da se recilklira, ne ostavlja trag na proizvod i može da istrpi promene temperature bez hemijskih utičaja, čuva ukus proizvoda i produžava vek trajanja", naveo je Nikolić i primetio da je mogućnost kreativnosti u oblasti staklene ambalaže gotovo neograničena.Predsednik Srbije je podsetio da je fabrika 1907. godine mala 350 zaposlenih kao i da je mnogo pre zvaničnog otvaranja proizvela mnogo časa, bokala, cilindara za lampe i fenjere.Srpska fabrika stakla jedina je fabrika za proizvodnju ambalažnog stakla u Srbiji, Republici Srpskoj, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji.

Predsednik nadzornog odbora Bugarske banke koja je većinski vlasnik konzorcijuma "Glas industri" Cvetan Vasilev rekao je da se ovom saradnom otvaraju nove stranice saradnje Srbije i srpskih kompanija sa bugarskim.On je istakao da je ovo najsavremenija fabrika u regionu i najavio da će ovim proizvodima Srbija moći da se takmiči na evropskom tržištu.