SRPSKI EKONOMSKI SAMIT: Pregovori sa EU privlače investicije
BEOGRAD - Otvaranje pristupnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom predstavlja istorijsku prekretnicu koja će Srbiji pružiti priliku da promeni sliku o sebi i privuče investicije, ocenili su danas učesnici panela pod nezaviom "Izgradnja bližih političkih i ekonomskih veza sa vodećim i susednim državama" u okviru 13. Srpskog ekonomskog samita.
Ambasador Francuske Fransoa-Gzavije Denio je istakao da je Evropska unija prirodna porodica Srbije i da je Srbiji za pridruživanje potrebna jaka ekonomija kako bi postala snažan partner u EU.
"Otvaranje pregovora o pristupanju predstavlja jedinstvenu priliku da se promeni slika o Srbiji i privuku investicije", rekao je Denio.
Prema njegovim rečima, to će biti istorijski trenutak i Srbija treba da iskoristi priliku. Važno je da se ne uđe u fazu neodlučnog oklevanja, već da se iskoristi zamajac, napomenuo on.
Francuski ambasador je odao priznanje strateškoj odluci vlade da privredni rast Srbije bude predvođen industrijskim izvozom i podsetio da je EU glavni ekonomski partner Srbije jer 60 odsto trgovinskse razmene Srbija ima sa članicama Unije.
Članstvo Srbije u EU bi imalo pozitivan uticaj i na susede u smislu povećanja bezbednosti u regionu i u tom smislu uspeh Srbije nije bitan samo za Srbiju, već i za ceo region, poručio je on.
Austrijski ambasador u Beogradu Johanes Ajgner ukazao je na značaj privilegovanih odnosa Srbije i Austrije i izrazio nadu da će oni, imajući u vidu evropske integracije Srbije, biti još bolji u budućnosti.
Prema njegovom mišljenju, evropska opcija je prava opcija za Srbiju, a jedno od dostignuća sadašnje vlade jeste što je raskinula sa mitovima o postojanju više opcija i pokazala odlučnost da se suoči sa realnošću.
"Ta odlučnost se vidi u nastojanjima da se pronađe rešenje za trajnu normalizaciju odnosa sa Prištinom, da se suoči sa realnošću i da se ta realnost iskoristi na najbolji mogući način za srpsku zajednicu na Kosovu", rekao je Ajgner i dodao da je bitno da se normalizacija odnosa sa Kosovom uredi na zadovoljavajući način.
Srpsko rukovodstvo pokazalo je i spremnost da se uhvati u koštac sa suštinskim manjkavostima kao što su korupcija i potrebna reforma u ekonomskom i javnom sektoru kao i pravosuđu, rekao je on.
Napredovanje Srbije ka EU pozitivno utiče i na bilateralne odnose i saradnju i Austrija će nastaviti da podržava Srbiju raznim projektima.
"Želimo da jaka Srbija napreduje i pridruži se Evropskoj uniji", poručio je Ajgner i dodao da se austrijski investitori odlučuju za Srbiju zbog njene evropske perspektive.
Govoreći o iskustvima Mađarske, Žolt Bečej, koordinator za međunarodne i ekonomske poslove ministarstva spoljnih poslova Mađarske je upozorio da pregovarački proces neće biti lak i da Srbiju prvih pet godina očekuju ekonomski pritisci i konkurencija. On je, međutim, istakao da u tome ima veliku ulogu regionalna saradnja kao što su recimo bilateralni nastupi na tržištima, infrastrukturni projekti i energetska bezbednost.
Državni sekretar u ministarstvu pravde i državne uprave Danilo Nikolić najavio je danas strategiju reforme državne uprave koja će uvesti princip odgovornosti i unaprediti rad, u skladu s principima EU.
Nikolić je rekao da razvoj Srbije u ekonomskom i finansijskom smislu zavisi od reforme sistema javne uprave i da dosad u tom sistemu nije postojala odgovornost za ono što nije urađeno.
"Strategiju reforme državne uprave radićemo po ugledu na ono što je učinjeno u strategiji reforme pravosuđa", rekao je Nikolić i naveo da je neophodno napraviti registar zaposlenih u javnoj upravi, što je "sizifovski posao" bez kojeg Srbija ne može da krene napred.
On je kazao da u državnoj upravi nedostaje odgovornost, kriterijumi i merila za neizvršavanje poslova, i dodao da je opšti cilj reforme unapređenje rada javne uprave u skladu s principima EU.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo pravde radi na dva sistemska zakona - zakonu o upravnom postupku, koji će taj proces osavremeniti i učiniti efikasnijim i ekonomičnijim i na zakonu o upravnim sporovima.
Nikolić je rekao da bi stanje u privredi bilo bolje da je inspekcijski nadzor organizovaniji i najavio nova zakonska rešenja u toj oblasti.
Potpredsednik saveta stranih investitora Srđan Lazović je rekao da je Gordijev čvor preobimne administracije teško razvezati, ali da se to mora učiniti jer je preduslov za nove investicije.
On je ukazao da je za povećanu transparentnost i smanjenje nepotrebne birokratije neophodno popraviti zakonsku regulativu, kako bi se eliminisala "diskreciona prava administracije da tumači zakone po želji", kao i uvesti konzistentnu primenu zakona i institucije koje će zakone sprovoditi.
"Neophodno je čvrstvo upravljanje u administraciji, ali i uvođenje principa odgovornosti", rekao je Lazović. On je naveo da je tzv. "giljotina propisa" dala samo polovične rezultate i ocenio da država treba da primeni skrining kako bi se uvidelo gde su uska grla u regulativi.
Predsednik "Transparentnosti Srbije" Vladimir Goati je kazao da je Srbija miljama daleko od vladavine prava i da i dalje ima veliki problem sa korupcijom, uprkos tome što je država u organizacionom smislu mnogo učinila formiranjem institucija koje će se protiv nje boriti.
On je rekao da je struktura državne uprave u Srbiji oduvek bila partijska jer, kako je naveo, partije dolazak na vlast vide kao način da udome svoje klijente, što je porazno za celo društvo.
IZGLASAN BUDŽET ZA 2025. GODINU: Mali podelio odlične vesti - Nijedan kapitalni projekat nije zaustavljen, evo kolike će biti plate i penzije