DOK SE NE NAĐE REŠENJE

AKCIJE NIS-a SKINUTE SA BERZE NA NEODREĐENO! Direktor Komisije za hartije od vrednosti za Kurir Biznis otkriva: "Sve je u rukama jednog čoveka"

Shutterstock, Privatna Arhiva

Prvobitni rok 28. januar ukinut

Komisija za hartije od vrednosti produžila je na neodređeno vreme zabranu trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije, potvrdio je za Kurir Marko Janković, direktor te državne institucije.

Kako je istakao, ovakva odluka je doneta po uzoru na evropsku praksu u sličnim situacijama.

- Svi smo ispratili vest o uvođenju sankcija naftnim kompanijama, među kojima je i NIS, od strane Ministarstva finansija SAD. Suštinski, mi smo sami analizirali tu situaciju i pre same odluke Beogradske berze. Gledali smo i neku uporednu evropsku praksu u sličnim situacijama, gde su sve energetske kompanije koje su bile povezane s Rusijom, odnosno Gaspromom delistirale akcije s berzi. Naša namera nije bila da idemo tim putem i da budemo toliko ekstremni, pre svega iz razloga zaštite interesa investitora na srpskom tržištu. Ono što je iniciralo našu odluku jeste odluka Beogradske berze da privremeno obustavi trgovanje akcijama NIS - kaže Janković.

Nedostatak informacija

On ističe da je komisija saglasna sa argumentacijom Beogradske berze da trenutna situacija i sve nepoznanice koje postoje u vezi sa sankcijama koje je Ministarstvo finansija SAD uvelo za NIS mogu dovesti do pogrešne slike o vrednosti kompanije.

Foto: Shutterstock

- Taj nedostatak informacija stvara iskrivljenu sliku investitora u smislu vrednosti same kompanije. Budući da nam je osnovni cilj zaštita integriteta tržišta i interesa svih investitora na srpskom tržištu kapitala, odlučeno je da se praktično produži ta zabrana trgovanja do trenutka dok se ne otklone uzroci za njeno uspostavljanje, odnosno dok se ne razjasni čitava situacija u vezi sa uvođenjem sankcija - objašnjava Janković.

ZAŠTITA MALIH AKCIONARA PRIORITET

Marko Janković kaže da je za sve investitore važno da njihove akcije nisu izgubile vrednost.

- Ono što je važno za sve investitore jeste da njihove akcije koje imaju u NIS vrede danas isto koliko su vredele i u trenutku uvođenja zabrane trgovanja njima. Glavni cilj je sprečavanje bilo kakvih špekulacija u vezi s trgovanjem, što bi najviše pogodilo upravo male akcionare, zato što oni nisu u stanju da reaguju na te vrste poremećaja. Oni ne mogu da utiču na cenu i uglavnom trpe posledice tržišnih poremećaja - kaže Janković.

On ističe da je komisija takođe ograničila i mogućnost prometovanja akcija NIS na OTC tržištu, odnosno kupoprodaju na bilateralnoj osnovi mimo berze kroz Centralni registar.

- Naše očekivanje jeste da će se ta situacija razjasniti u relativno kratkom vremenskom periodu i Komisija za hartije od vrednosti će, čim se steknu uslovi za to, skloniti zabranu koja je uvedena - naglašava Janković.

Strateško rešenje

Prema njegovim rečima, rok zabrane zavisiće od toga kako će se nova američka administracija postaviti prema sankcijama i NIS i drugim kompanijama.

- U slučaju da one budu trajne, čini mi se da mora da se nađe strateško rešenje jer bi one zakomplikovale poslovanje same kompanije. I pored svih napora koje država ulaže da se očuva normalno funkcionisanje kompanije, treba voditi računa da pre svega bankarski sektor prati listu kompanija kojima SAD uvodi sankcije - naglašava Janković.

Podsetimo, Beogradska berza je 14. januara donela odluku da obustavi trgovanje akcijama NIS do 28. januara, a nakon objave Kancelarije za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD da je 10. januara uvela sankcije srpskoj naftnoj kompaniji.

O tome kako će prekid trgovine uticati na njihovu vrednost pročitajte u sledećem tekstu, takođe na ovom linku možete pronaći i tekst o tome kako je NIS pre 16 godina prodat Rusima.