ZASADI DRVO: Ozelenićemo 5 vojvođanskih opština! Proverite je li i vaša na spisku!
Pet vojvođanskih opština koje će prve biti obuhvaćene akcijom Zasadi drvo i ozelenjene u narednom periodu su Žabalj, Kikinda, Žitište, Subotica, Sečanj i Zrenjanin
Na osnovu podataka poslednje Nacionalne inventure šuma, Vojvodina spada u šumom najsiromašnije regije u Evropi, sa samo 7,1% šumovitosti. Poseban problem predstavlja to što na području Vojvodine nema dovoljno šumskog zemljišta, a razlog je to što je to područje dominantno poljoprivredni region.
Baš zato u okviru projekta Zasadi drvo Sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine i Sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, zajedno sa JP „Vojvodinašume“, povećavaju površine pod šumama u pet vojvođanskih opština - Sečnju, Subotici, Kikindi, Žitištu i Zrenjaninu, i trude se da ih učine zelenijim.
Pošumljavanje i ozelenjavanje
Direktor JP „Vojvodinašume“ i master ekonomije Roland Kokai ističe da obe vrste aktivnosti, i pošumljavanje (podizanje kompleksa šuma) i ozelenjavanje urbanih sredina jako su značajne.
- O važnosti i značaju šuma moramo podsećati kontinuirano naše društvo, jer čuvanjem prirode i racionalnim aktivnostima u njoj ostavljamo zdravije nasleđe našoj deci. Svesni smo činjenice da je Vojvodina poljoprivredna regija i da je pošumljenost jako mala, svega sedam odsto, i to je zadatak za sve nas. Preduzeće „Vojvodinašume“ vrlo odgovorno čuva i gazduje šumama u Vojvodini i svim resursima koji su nam povereni. Tražimo nove površine i novi prostor za šume, a to nije lak posao. Najveći problem na području APV jesu slobodne površine - ističe Kokai.
On navodi da ozelenjavanje urbanih sredina nije klasičan šumarski posao, ali da JP „Vojvodinašume“ svojim primerom kroz donacije u sadnom materijalu, stručnom podrškom, ali i volontiranjem na terenu zajedno sa građanima grade jedan vrednosni sistem.
- Za ovaj posao su mediji važan partner i, ako danas pošaljemo poruku koja je doprinela da bar jedan pojedinac bude ekološki svesniji, uradili smo dobru stvar. Jedino tako, istrajno i uporno, možemo da popravimo stanje životne sredine i doprinesemo zdravlju ljudi. Svedoci smo da je priroda neumoljiva i da moramo da menjamo naše navike - ističe direktor Kokai, dodajući da preduzeće na čijem je čelu svake godine pošumi više od milion sadnica i zaseje oko tri stotine tona žira.
On navodi da će „u saradnji sa vladom APV i lokalnim zajednicama donirati sadni materijal i pružiti stručnu podršku na poslovima pošumljavanja ili ozelenjavanja urbanih sredina“.
- Opštine sa kojima već imamo operativne dogovore i koje će prve biti obuhvaćene akcijom „Zasadi drvo“ su Žabalj, Kikinda, Žitište, Subotica, Sečanj i Zrenjanin. Poseban doprinos ćemo dati donacijama dekorativnog i hortikulturnog sadnog materijala koji je proizveden u rasadnicima JP „Vojvodinašume“ i koji je specijalno negovan za urbano ili parkovsko okruženje - ističe naš sagovornik.
Pretvori posed u šumu
Što se tiče predloga za povećavanje pošumljenosti Vojvodine, on rešenje vidi u podizanju vetrozaštitnih pojaseva i animiranju sopstvenika nižih kategorija poljoprivrednog zemljišta koji bi se prepoznali u značaju i interesu sadnje drveća i sebe videli kao buduće šumovlasnike.
- Fizička lica imaju priliku da konkurišu za sredstva u vladi APV, koja su bespovratna, i na taj način započnu svoje aktivnosti podizanja novih šuma. Takođe, napominjem da smo u obavezi da privatnim šumovlasnicima koji imaju manje posede pružamo stručno-tehničku pomoć u gazdovanju njihovim šumama. I da zaključim, kada bi svaki čovek na planeti godišnje posadio samo jednu sadnicu i negovao je dok ne postane samostalna i jaka da preživi, smanjenje površine pod šumom ne bi se postavljalo kao pitanje. Moramo raditi na stvaranju boljih uslova za zdraviji život svih nas - uveren je Kokai.
Podizanje novih šuma
Čedomir Božić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, ističe za Kurir da je smanjenje površina pod šumama nastalo krčenjem šuma i pretvaranjem u obradivo zemljište, i to najviše u prvoj polovini 20. veka.
- Projekcija optimalne pošumljenosti Vojvodine utemeljena je u Regionalnom prostornom planu Vojvodine koji podrazumeva povećanje površina pod šumom u Vojvodini za oko 130.000 hektara. Samu akciju „Zasado drvo“ vidim kao doprinos ovom ambicioznom planu, jer promoviše značaj šuma i temu približava širem auditorijumu, čiji potencijal nikako ne treba zanemariti. Povećanje stepena šumovitosti mora biti akcija šireg značaja, sprovedena u saradnji sa drugim subjektima, uz maksimalno korišćenje tehničkih, kadrovskih i ekonomskih potencijala. Ovaj cilj se odnosi prvenstveno na delove koji se nalaze van velikih šumskih kompleksa, a to su: privatne šume i šumska zemljišta, ali se može ostvarivati i unutar državnih šuma. Prostor pored kanala, puteva, oko poljoprivrednih parcela takođe vidim kao resurs za podizanje poljozaštitnih pojaseva, gde se, pored drvenastih, mogu saditi i žbunaste vrste - ističe Božić.
On navodi da je jedan od načina da se u Vojvodini podignu nove šume i putem korišćenja podsticajnih sredstava iz budžetskog fonda za šume Vojvodine, koji je u odnosu na 2020.godinu znatno povećan.
- Za pošumljavanje je rezervisano 50 miliona dinara, što je dovoljno za oko 300 hektara novih šuma. Osim toga, planirano je 25 miliona dinara za unapređenje stanja postojećih, degradiranih šuma.
Kurir.rs/ Jelena Vukić Foto: Shutterstock
STOLE HITNO PRODAJE KUĆU I PLAC ZA SAMO 10.500 EVRA! Imanje kod Paraćina ima i bunar i voćnjak, a interesovanje kupaca je ogromno