Slušaj vest

Na mnogim predmetima koje svakodnevno dodirujemo, poput telefona i računara, prisutne su bakterije koje često zanemarujemo.

Naše ruke mogu preneti bakterije na ekrane i tipke telefona, dok računarske tastature i miševi postaju pravi rasadnici mikroba zbog stalnog kontakta s našim rukama, ali i hranom ili pićem.

Isto tako, automobili, posebno sedišta i volan, mogu sadržati bakterije ako se ne čiste redovno. Iako se čistoća toaleta i kuhinjskih površina obično uzima zdravo za gotovo, potrebno je obratiti pažnju na mnoge druge predmete u našim domovima i na radnim mestima.

Jedna od najboljih mera prevencije je redovno pranje ruku. Svi bi trebalo temeljno oprati ruke nakon korišćenja toaleta, ali mnogi to zaborave nakon kupovine, kada su koristili kolica ili korpe za kupovinu. Upravo u supermarketima se mogu naći veće količine bakterija nego što smo svesni.

Ručke kolica – leglo bakterija

Tokom pandemije koronavirusa, dezinfekcijska sredstva za ruke bila su dostupna svuda, a u mnogim supermarketima su se mogle pronaći i maramice za čišćenje kolica za kupovinu. Međutim, profesor mikrobiologije Charles Gerba tvrdi da bi ova praksa trebala postati standard, jer na ručkama kolica za kupovinu može biti više fekalnih bakterija nego na javnim toaletima u supermarketima.

Naime, toaleti se redovno čiste, dok se kolica gotovo nikada ne dezinfikuju. Istraživanja su pokazala da se na njima nalaze brojne bakterije, uključujući salmonelu i E. coli, a slično je i s ručkama korpi za kupovinu.

Međutim, ni kupovina sa sopstvenom korpom ne garantuje potpunu zaštitu od bakterija i virusa. Ekrani na dodir na vagi u odeljenjima voća i povrća, kao i samoposlužne blagajne, takođe su često zagađeni mikroorganizmima. Isto važi za tastature za unos PIN broja pri plaćanju karticom, jer „kada se nešto dodirne dovoljno snažno, mikrobi ostaju na površini“, objašnjava mikrobiolog Jason Tetro.

potrosacka-korpa.jpg
Potrošačka korpa Foto: Shutterstock

Kako se zaštititi?

Svi predmeti i namirnice koje često dodirujemo mogu biti kontaminirani bakterijama. Trgovine čine sve što je u njihovoj moći da održavaju higijenu, ali ponašanje kupaca često ostaje izvan njihove kontrole. Iako je kontakt s bakterijama i virusima važan za naš imunološki sistem, preterana izloženost klicama nije poželjna.

Zaštitu pružaju dezinfekcijske maramice za brisanje kolica i korpi pre upotrebe. Maramice bi trebalo da sadrže najmanje 60 odsto alkohola (etanol ili izopropanol). Takođe, preporučuje se pranje ruku nakon kupovine, isto kao nakon korišćenja toaleta. Voće i povrće treba dobro oprati pre konzumacije, a redovno čišćenje sopstvenih torbi i korpi za kupovinu takođe može pomoći u održavanju boljih higijenskih navika.

S malo više pažnje, moguće je smanjiti rizik od zaraze i održavati bolje higijenske navike tokom kupovine.

BiznisKurir/BizPortal