Upravni odbor Privredne komore Srbije- Krov srpske privrede
Skupština Privredne komore Srbije (PKS) na današnjoj sednici izabrala je 25 članova Upravnog odbora PKS u čijem su sastavu privrednici koji vode najznačajnije srpske kompanije i predstavljaju sve ključne segmente domaće ekonomije. Ovih 25 firmi godišnje prihoduje više od sedam milijardi evra, izvozi 1,3 milijarde evra i zapošljava gotovo 70.000 ljudi.
Састав Управног одбора одражава стратешко опредељење ПКС да представници свих сектора привреде воде националну пословну асоцијацију, одлучују о кључним правцима њене политике, као и да својим предлозима и иницијативама доприносе креирању прописа важних за привреду, побољшању пословне и инвестиционе климе у Србији и развоју укупне домаће економије.
Марко Чадеж, председник ПКС, истакао је на седници Скупштине да је привреда у првој половини 2021, преко коморе покренула 41 иницијативу ка Влади Србије и ресорним министарствима од којих је успешно реализовано 18 или 44 одсто. Међу најзначајним су директна буџетска подршка пословању превозника у друмском путничком саобраћају, усагалашавање листе за прекогранично кретање отпада, наставак извоза пластичне сировине, субевенције за ноћне клубове и барове, промоција закона о фискализацији.
Говорећи о макроекономским показатељима председник ПКС је рекао да се, након кризне 2020, привреда Србије враћа на терен експанзивног раста и да је у 2021. процењена стопа раста БДП шест одсто, а у 2022. 4,5 одсто. Позитивне трендове, по речима Чадежа, представљају опоравак тражње на међународном тржишту, премештање послова европских компанија са удаљених тржишта, унапређење сарадње осим са ЕУ, и са привредама САД, НР Кине, Велике Британије, Русије, као и чвршће повезивање ММСП сектора у регионалне и глобалне ланце добављача. Ризици су трећи талас пандемије Ковид 19 на јесен, раст цене сировина и транспорта, тензије између водећих привреда света, могући раст каматних стопа и буџетски дефицит.
У оквиру седнице Скупштине ПКС организована је поставка домаћих производа који су носиоци жига „Чуваркућа“ у оквиру пројекта ПКС „Стварано у Србији“. Пројекат је покренут пре годину дана, а више од 700 производа добило је овај жиг као потврду квалитета и домаћег порекла.
„Инвестициони циклус у енергетици и рударству износи 17 милијарди евра. И зато је "зелена агенда" модел раста и прилика да наша привреда буде не само одржива, већ и предводник овог процеса” истакла је Михајловићева.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica