Gubitašima na naplatu stiže 400 miliona evra
Foto: Stefan Jokić

Država spremna da vraća dugove loših kompanija

Gubitašima na naplatu stiže 400 miliona evra

InfoBiz -
Pored izdašnih subvencija, Vlada Srbije je u indirektne obaveze za 2016. sračunala i rate za kredite srpskih železnica i puteva, „Galenike“, „Srbijagasa“, „Er Srbije“ i „Železare Smederevo“

BEOGRAD - Država bi novcem građana iz budžeta sledeće godine mogla da otplati oko 400 miliona evra na ime kredita državnih gubitaša - „Železnica Srbije“, „Puteva Srbije“, „Galenike“, „Srbijagasa“, ali i „Er Srbije“ i „Železare Smederevo“, čije su obaveze pobrojane u Predlogu budžeta za 2016. godine.Naime, iako kredite moraju da vraćaju ova preduzeća, s obzirom na to u kakvom su stanju, moguće je da će novac za otplatu u sledećoj godini morati da se obezbedi iz republičke kase, pa su zato sve njihove obaveze i navedene u Predlogu budžeta kao indirektne obaveze države. Minus i pored pomoćiOve kompanije su prošlu godinu završile sa gubicima, a teško je verovati da će ove godine popraviti poslovanje, kako bi sledeće mogle da vraćaju zajmove.Jedina firma koja je zvanično 2014. godine poslovala u plusu s profitom od 3,4 miliona evra je „Er Srbija“. Međutim, bez državne pomoći od deset milijardi dinara, ili oko 83 miliona evra, gubitak bi bio skoro 79,6 miliona evra. „Er Srbija“ će i sledeće godine dobiti direktne subvencije od države. Ova firma, „Fijat“ i još neki strani ulagači će podeliti subvencije od 8,4 milijarde dinara. Zato i ne čudi što su u Predlogu budžeta ukupne subvencije povećane sa 80 milijardi dinara u prošloj na 86 sledeće godine. Najviše novca na ime direktnih subvencija dobiće agrar, privreda i putari, ali to nije sve.

Privatne firme koje prerađuju otpad i prave energiju ili kese tregerice dobiće 2,1 milijardu dinara, a javnim servisima, RTS i RTV obezbeđeno je i četiri milijarde dinara. Država posebnu brigu vodi o turizmu, pa će Turistička organizacija Srbije dobiti 400 miliona, na vaučere za korišćenje domaće turističke ponude biće potrošeno 230 miliona, od čega će 140 inkasirati privatne firme, koje će dobiti i 120 miliona za, kako piše u Predlogu budžeta, unapređenje receptivne turističko-ugostiteljske ponude.Cena nesposobnostiEkonomista Aleksandar Stevanović kaže za Kurir da plan subvencije govori da se nije odustalo od Dinkićeve politike da se novcem iz budžeta ubeđuju investitori da ovde vredi ulagati.- To govori da Vlada Srbije očekuje da istim sredstvima dobije drugačije rezultate. Povećanje subvencija za šest milijardi dinara je cena nesposobnosti vlasti da uredi državu - smatra Stevanović.

ČinjeniceKO ĆE DOBIJATI SUBVENCIJE„Er Srbija“, „Fijat“ i strani ulagači 8,4 milijarde dinara„Resavica“ 4,4 milijarde dinaraJavni servisi 4 milijarde dinaraPonovna upotreba i iskorišćenje otpada 2 milijarde dinaraZaštita energetski ugroženih kupaca 1,6 milijardi dinaraInvesticije u audio-vizuelna dela 400 miliona dinaraVaučeri za intenziviranje korišćenja turističke ponude Srbije 230 miliona dinaraReceptivna turističko-ugostiteljska ponuda 120 miliona dinara

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track