Vučić: Veće plate i penzije, pa skuplja struja!
BEOGRAD - Premijer Aleksandar Vučić potvrdio je juče da poslednji dani razgovora s MMF nisu bili nimalo laki, te da je najviše sporenja bilo o ceni struje. On je najavio dalje razgovore o struji s MMF, koja, kako je poručio, „ne treba da poskupljuje dok se ne obezbedi povećanje plata i penzija“, o čemu će biti reči u avgustu.
- Pričali smo o struji. Nisu bili laki razgovori. Biće nastavljeni. Nije da mi ne znamo da je ovde niska cena struje, ali je pitanje šta naši ljudi mogu da izdrže pre povećanja plata i penzija. Za razliku od njih (MMF), ja dobro znam šta su potrebe naših građana i koliko mogu i koliko ne mogu da izdrže - istakao je Vučić, dodajući da će razgovori s MMF o platama i penzijama biti nastavljeni po okončanju drugog kvartala, u avgustu, i ocenio da je Srbija ipak dobila visoku ocenu.
Plus do kraja godine
- Dobro je to što je MMF napravio novu prognozu i rast BDP prognozirao na nulu, ali mislim da će oni u avgustu morati da promene procenu koja će ići na plus 0,5 - uveren je premijer.
Ekonomista Stojan Stamenković očekuje da će Bord direktora MMF odobriti reviziju aranžmana sa Srbijom, ocenivši da će naredni monitoring biti teži jer će se, kako kaže, u fokusu naći strukturne reforme i privatizacija. On smatra da je ocena MMF o rastu BDP od nula odsto pesimistična, ali dodaje da je oprezan u oceni nekog većeg rasta jer treba sačekati razvoj situacije sa „Železarom“, kao i kretanja u poljoprivredi, automobilskoj industriji i industriji uopšte. Stamenković smatra da bi povećanje cene struje moglo biti manje od najavljenih 15 odsto ukoliko bi se ukinula akciza, odnosno „ako bi se taj namet sistemski uvodio i iznosio nula odsto barem u prvoj godini“.
Ukinuti akcizu
- Poskupljenje struje moglo bi da bude manje od 15 odsto, ali verovatno neće biti 7,5 odsto, čime bih ja bio zadovoljan - zaključio je on.
Šef sektora za evropske integracije pri delegaciji EU u Srbiji Frejk Janmat izjavio je juče da cena struje u Srbiji mora da bude na nivou koji će pokriti troškove EPS, ali da u cenu bude uračunat i trošak za investicije te firme u tehnologiju koja bi smanjila emisiju štetnih gasova iz energetskih fabrika.
Činjenice
ŠTA NIJE REŠENO SA MMF
privatizacija i restrukturiranje državnih preduzeća
cena struje
reformisanje velikih sistema - „Železnice“, EPS, „Srbijagas“
subvencije, garancije i plaćanja unutar javnog sektora
racionalizacija broja zaposlenih u javnom sektoru
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara