Predaja finansijskih izveštaja odložena je za mesec dana, ali to neće biti urađeno ni posle tog roka, ukazuje Rajić

BEOGRAD - Iako privreda i stručne organizacije upozoravaju da će zbog novih propisa o računovodstvu firme izgubiti 250 miliona evra, a da 374.000 preduzeća ne može da preda završne finansijske izveštaje, Ministarstvo finansija odgovara da će se propisi primenjivati u najboljem interesu Srbije i njenih građana.

Kurir je već objavio da je Udruženje računovođa pisalo premijeru Aleksandru Vučiću da se hitno povuče Zakon o računovodstvu, čija je primena privredi nametnula ogroman trošak. Oni su upozorili da je taj zakon neusklađen s propisima EU.

Nemoguća primena

U Mreži za poslovnu podršku kažu da prvi put posle skoro 50 godina 374.000 preduzeća, preduzetnika, udruženja i drugih pravnih lica ne mogu da predaju završne finansijske izveštaje.

- Agencija za privredne registre odložila je za mesec dana predaju izveštaja, ali već sad je izvesno da neće moći da budu predati ni posle tog roka, jer je zakon i sedam podzakonskih akata nemoguće primeniti - kaže Dragoljub Rajić iz Mreže.

Mreža za ovaj haos optužuje činovnike Ministarstva finansija koji su, kako kažu, u toku pisanja novog zakona uporno odbijali da uvaže apele privrede i profesionalnih organizacija da se takav zakon ne donosi jer je preskup za posrnulu srpsku privredu, prebirokratizovan i neprimenljiv.

U Ministarstvu odgovaraju da primena zakona neće biti odložena, kao i da uvođenje elektronskog dostavljanja izveštaja smanjuje troškove privrede, olakšava komunikaciju sa APR i povećava pravnu sigurnost.

Propisi EU

„Podzakonska akta su u skladu s međunarodnim standardima i propisima EU“, navode u Ministarstvu i dodaju da će predaja finansijskih izveštaja biti do 30. juna, a statističkih i drugih izveštaja do 31. marta umesto do kraja februara.

(V. S.)