Nedostaju joj, kako je rekao, višedecenijski kontakti sa rudnicima, kod kojih bi imala najjeftinije sirovine

BEOGRAD - Sva radna mesta su zagarantovana, Železara će nastaviti da radi i ona može da bude profitabilna, rekao je izvršni direktor i predsednik Komisije za privatizaciju čeličane Bojan Bojković.

Železara je uspešno poslovala 10 godina pod US Stilom, rekao je Bojković za TV N1 i dodao da je ta kompanija otišla zbog svetske krize, kada su se u Evropi gasile sve železare.

Bojković je pohvalio je tim koji je radio pregovore sa Esmarkom, i koji je, kako je naveo, prepoznao sve strane tog pregovaračkog procesa i problematike.On smatra da je za Železaru najbolja mogućnost privatizacija, ali ne pod ovim uslovima.

Govoreći o javnom pozivu koji je danas uputila Železara, rekao da je se u uslovima ne podrazumeva udeo u vlasništvu. Akcenat je, kako je rekao, na upravljanju fabrikom, dovođenju menadžmenta i finansiranju.

Železari nedostaju, kako je rekao, višedecenijski kontakti sa rudnicima, kod kojih bi imala najjeftinije sirovine.

Od novog menadžmenta se očekuje i osvajanje novih tržišta."I što je najvažnije finansiranje derivatskih sistema, koji su potrebni Železari da bi finansirala proizvodnju", rekao je Bojković, navodeći da je potrebno između 60 i 90 miliona dolara za obrtna sredstva.

Postoji dobar osnov da fabrika radi profitabilno, smatra Bojković i dodaje da se to do sada nije desilo zbog nedostatka novca u obrtnom kapitalu.

Imali smo situaciju kada je US Stil otišao da je Železara stala potpuno i godinu dana nije radila, rekao je izvršni direktor čeličane.

Problem je nizak nivo obrtnog kapitala, od samo 20 miliona dolara, naveo je Bojković dodajući da nije bilo novca za sirovine.Zahvaljujući podršci vlade došli smo do jednog nivoa obrtnog kapitala, da bi funkcionisali sa 60 odsto kapaciteta, a poznato je da je potrebno 80 odsto da bi neka firma bila profitabilna, rekao je Bojković.

On je radnicima poručio da nastave da rade onako kako su radili do sada, da su sva radna mesta zagarantovana, da radnici treba da znaju da će primiti platu.Govoreći o tome zašto se odustalo od dogovora sa Esmarkom, rekao je da uslovi koje je ta kompanija ponudila nisu bili kompatibilni sa onim sto je vlada podvukla kao minimum.

Radi se o garancijama za dugoročnost privatizacije, kazao je on.Navodi da su postavljena tri uslova privatizacije: jedan je broj zaposlenih, imali smo čvrsto obećanje da se neće otpuštati radnici; druga stvar je pokretanje druge visoke peći kako bi se maksimalizovala proizvodnja, a problematična je bila dugoročnost.Bojković je naveo da su se "sukobljavale formalno-prave stvari iz anglosaksonskog prava i naše legislative.

"Nismo mogli da prihvatimo da investitor može, po njihovom pravu, da ode zbog više sile, a pojam više sile podrazumeva i tržišne uslove koji se menjaju i kurs dolara koji ide gore-dole, i da dune vetar na Dunavu i stanu barže i to je problem da može da se raskine usgovor", rekao je Bojković.

On je istakao da ni u jednom trenutku nije bilo sporno otpuštanje radnika.Kako je naveo, dobijena je subsidijarna garancija. "To znači da osnivač koji bi trebalo da preuzme Železaru Smederevo je holandska firma, koja je Esmark Europe BV, sa osnivačkim kapitalom od 100 evra i nula zaposlenih“.To nije penal garancija, kaže on i navodi da bi to značilo da prvo morate da odete u holandski sud, da dokažete da je ta firma napravila štetu vašoj fabrici i Vladi.

"To je jako teško dokazivo, ako se na primner otpusti 1000 radnika... Kako vi da dokažete da to nije benefit za firmu, u Holadiji", kaže Bojković. Onda, dodaje, mora se ići na sud u SAD, da se tuži američka firma za neispunjavanje ugovora u Srbiji, i taj bi proces mogao da traje pet, šest godina, a i mnogo da košta, objasnio je Bojković.

Na pitanje da li je došlo do promene u ponuđenim uslovima, Bojkovuć je rekao da nije bilo prethodno dogovorenih uslova. "Oni se nalaze u tenderskoj dokumentaciji... Ona je jednostavno svima dostupna u njoj se sve vidi, a postoje i zapisnici.

(Fonet/N1)