dr Miroslav Kojadinovic, član ekspertske komisije za energetsku efikasnost BDSF

NEMAČKA ĆE GODIŠNJE GUBITI PO 500.000 RADNIKA! Stručnjak za Kurir Biznis: "Obećavaju stabilne penzije i poreske olakšice, a ne znaju kako će to postići"

Shutterstock


Nemačka ekonomija je u najvećoj krizi u posleratnoj istoriji. Investicije se smanjuju već pet godina, što znači nedostatak radnih mesta u budućnosti, dok privredu podržava isključivo državna potrošnja, koja je porasla za oko 12 odsto. Ovim rečima dr Miroslav Kojadinović, član ekspertske komisije za energetsku efikasnost BDSF opisuje trenutno stanje u jednoj od najjačih evropskih ekonomija.

- Bez obzira što se izborni programi nikada ne realizuju 1:1, vodeći ekonomisti pretpostavljaju da izborni program nijedne stranke neće moći da okonča slab rast Nemačke. Mnogi pridlozi stranaka idu u pravom smeru, ali izgledaju neadekvatni s obzirom na srednjeročne
izazove. Umesto borbe za stvaranje bogatstva, stranke imaju tendenciju da vode bitku za distribuciju bogatstva. Oni se fokusiraju na mala izborna obećanja, garantujući građanima njihove uobičajene zone komfora, odnosno prosperitet bez napora. Na primer, obećavaju se stabilne penzije i poreske olakšice, a kako će se to finansirati nije navedeno.

Naš sagovornik navodi da se radi o očuvanju koncepata koji nisu održivi. Po njegovom mišljenju nema hrabrosti da se krene sa promenama. Nijedna stranka ne ocrtava „model prosperiteta“ budućnosti i ko će mu dati koji doprinos.

Foto: Privatna Arhiva

- Konkretno, nema uverljivih odgovora na dvostruku krizu s kojom se suočava nemačka ekonomija: početak 15-godišnje faze starenja društva i promena globalnih ekonomskih uslova stavljaju nemački poslovni model pod pritisak. Globalizacijski Push, koji je na snazi ​​od 1990. godine, bliži se kraju. Nemačka više nema koristi od dinamično rastućeg bruto domaćeg proizvoda svojih partnera. Istovremeno, Kina pokreće izvoznu ofanzivu. Navešću samo jedan vazan primer, Kina proizvede gotovo polovinu svih automobila koji se prodaju širom sveta svake godine i tera nemačke proizvođače automobila sa tržišta. S druge strane, potencijalni tarifni rat takođe preti da poremeti globalnu trgovinu - kaže Kojadinović.

Foto: Privatna Arhiva

On dalje ističe da bi Nemačka zbog starenja društva mogla da izgubi do pola miliona radnika godišnje. Rezultat je smanjenje obima posla:

- Bez povećanja produktivnosti, to znači opadajući trend rasta, gubitak dodatne vrednosti i na kraju probleme finansiranja socijalne sigurnosti. Nijedan izborni program ne sadrži sveobuhvatan koncept za suprotstavljanje tome. Demografski problem ne može se rešiti samo imigracijom, a ona je kao što je i poznato može biti opasna ako se ne radi pravilnim procesom. Podizanje starosne granice za odlazak u penziju u zavisnosti od očekivanog životnog veka čini se tabuom. Na primer, govori se o mobilizaciji većeg broja žena, ali postoji nedostatak pouzdane brige o deci.

Prema Kojadinovićevom mišljenju nedostaje smer za budući rast, kao što je promovisanje inovativnih tehnologija i poslovnih modela usmerenih na budućnost:

- Nedostaju praktični podsticaji za investicije koje generišu dugoročni rast. Ostaje nejasno kako tačno ulagati u oronulu infrastrukturu i kako smanjiti birokratiju, što bi dovelo do povećanja produktivnosti.