Slušaj vest

Treći i poslednji panel “PUT DO PODRŠKE: KAKO DO SREDSTAVA ZA ENERGETSKU EFIKASNOST I ZELENU TRANZICIJU”, bio je prilika da se razgovara o konkretnim izvorima finansiranja zelene tranzicije: projektima EEN-a, kreditnoj liniji EBRD-a GEFF i novom pozivu bankama i firmama za zajednička ulaganja, uz praktični primer kompanija koje su već prošle ceo proces. Panel je moderirala Branka Marinković, rukovodilac finansijske analize investicionih projekata Razvojne agencije Srbije.
Jovana Radlović, rukovodilac Centra za EU integracije PKS i koordinatorka Evropske mreže preduzetništva, istakla je da se Evropska mreža integracije u Srbiji se razvija još od 2009. godine.

WhatsApp Image 2025-05-21 at 1.57.55 PM (1).jpeg
Foto: Marko Karović


- Naše usluge su besplatne i odnose se na nefinansijsku podršku.
Nemanja Subotić, vlasnik kompanije SmartFireBlock, naveo je da je suština svake male kompanije podrška.
- Naš cilj je da odgovorimo na zakonski propisane uslove, kao i na rastuću potrebu u građevinskom sektoru obezbeđivanjem kvalitetnih i cenovno prihvatljivih proizvoda baziranih na inovativnoj tehnologiji, kao i eko-tehnološkim rešenjima. S obzirom na značajan porast tražnje u građevinskom sektoru, veći broj novih gradilišta, kao i projekata rekonstrukcije objekata, naša firma uspešno odgovora izazovima u rešavanju problema isporuke odgovarajućih proizvoda nastojeći da se prilagodimo potrebama svakog pojedinačnog kupca. Aplicirali smo da se prikažemo i na evropskom tržištu.
Uvozni faktor je često prepreka za bržim realizovanjem projekata, zbog čega bi bilo olakšavajuće da sve može da se pronađe i kod nas.
Petar Nikolić, zamenik projektnog koordinatora EBRD, GEFF projekta za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Crnu Goru, precizirao je da je GEFF u Srbiji deo programa Zapadni Balkan.
- Glavna ideja je da se kroz bankarske kredite finansiraju energetski izvori. Kroz projekat mogu da se finansiraju sve tehnologije koje su potrebne za domaćinstvo. Kroz kreditnu liniju je moguće finansirati i sve dodatne troškove, instalaciju, prevoz, montažu i demontažu itd. Finansijski podsticaji za fizička lica iznose do 20 odsto, dok je za Stambene zajednice to do 35 procenata od iznosa kredita/investicije.
Smiljka Živanović, projektna menadžerka Programa Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP, govorila je o inicijativi „EU za Zelenu agendu u Srbiji“.

Panel 3 Foto: Marko Karović

EU za Zelenu agendu u Srbiji

Živanović je detaljnije predstavila poziv za banke, lizing kuće, javne i privatne kompanije da zajednički ulažu u profitabilne projekte koji doprinose zelenoj tranziciji.

Uz podršku Evropske unije i Švajcarske, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) poziva banke, lizing kuće, javne i privatne kompanije da zajednički ulažu u profitabilne projekte koji doprinose zelenoj tranziciji.
- Ukupna vrednost projekta je 18 miliona dolara. Odnosi se na podršku privredi. Pre tri godine projekat je objavio četiri poziva. Ukupna investiciona vrednost svih predloga projekata iznosila je više od 300 miliona dolara, dok je traženo sufinansiranje iz projekta Zelena agenda iznosilo oko 35 miliona dolara. Jedan javni poziv namenjen je preduzećima, koja mogu biti javna i privatna, a svi kandidati moraju biti registrovani u Srbiji. Jedna vrsta podrške je grant sufinansiranje, odnosno do 10 odsto ukupne vrednosti investicije, u izuzetnim slučajevima najviše do 20 procenata, ali ne više od 200.000 dolara (minimalna ukupna vrednost investicije je 500.000 dolara). Druga vrsta podrške je pomoć tehničkih i finansijskih stručnjaka, dok treća vrsta nudi besplatne detaljne energetske preglede za odobrene projekte. Rok za dostavljanje projekata je 6. jun 2025. Godine – istakla je Živanović.
Ovaj poziv je otvoren u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji". Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije, sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna sredstva koje su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Edukacija: Isplativ solar

Radionicu „Kako do isplative solarne investicije“ održao je Filip Stojović, inženjer za izgradnju solarnih elektrana kompanije MT-Komex, koji je kroz praktične kalkulacije i studije slučaja pokazao kako kompanije i domaćinstva mogu da projektuju povraćaj, odaberu optimalnu opremu i osiguraju održivo finansiranje solarnih postrojenja.

- Do sada smo izgradili i isporučili opremu za veliki broj solarnih elektrana na zemlji i na krovovima, ukupne instalisane snage preko 150 MW. Procedura kupac-proizvođač do 50 kW svodi se na tri koraka, traje između šest meseci i godinu dana. Procedura preko 50kW je malo komplikovanija. Finansiranje postoji, ono je do 50 odsto od vrednosti investicije. Ukoliko lokalna samouprava raspiše konkurs, bilo ko od građana može da se prijavi. Svi naši projekti usklađeni su sa važećim propisima i standardima, a posebnu pažnju posvećujemo optimizaciji troškova i vremenskih okvira, kako bismo pružili najefikasnija rešenja.
Sada je pravo vreme za ugradnju solarnih panela, s obzirom na to da je cena opreme na istorijskom minimumu, a cena električne energije stalno raste.