TOVLJENICI SE PRODAVALI ZA 230 DINARA: U Čačku jagnjići jeftiniji nego pre - Ovako izgleda detaljan cenovnik
Kako su se kretale cene stoke pred Prvi maj?
Klaničari sa područja šumadijskog regiona protekle su sedmice otkupljivali telad simentalske rase telesne mase do 160 kilograma po dominantnoj ceni od 850 din/kg, što ukazuje na rast u odnosu na prethodni period, prenosi STIPS.
Tovni bikovi SM rase težine iznad 500 kilograma po višim su cenama u odnosu na prethodni period otkupljivani u klanicama na području nišavskog regiona. Dominantna cena iznosila je 390 din/kg, a obim otkupljenih grla bio je prosečan.
- Niža je bila otkupna cena tovne junadi od 350 do 480 kilograma u klanicama na području pčinjskog regiona protekle sedmice. Dominirao je iznos od 440 din/kg, a ponuda je bila dosta slaba - izveštava STIPS.
Klanice sa područja braničevskog regiona su protekle sedmice pored teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma i tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma otkupljivale i krave za klanje HF rase po dominantnoj ceni od 230 din/kg. Otkupna cena tovnih bikova SM rase težine iznad 500 kilograma zadržala je iznos od 410 din/kg u klanicama na području jablaničkog regiona.
U pčinjskom regionu najskuplji tovljenici
Dominantna otkupna cena tovnih svinja teških od 80 do 120 kilograma iznosila je čak 230 din/kg u klanicama na području pčinjskog regiona, što ukazuje na rast u odnosu na prethodnu sedmicu.
- U klanicama na području južnobačkog regiona došlo je do rasta otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i obe kategorije tovnih svinja tokom poslednje sedmice aprila. Dominantna cena prasadi iznosila je 400 din/kg, tovnih svinja u kategoriji od 80 do 120 kilograma 185 din/kg, a tovljenika iznad 120 kilograma 175 din/kg.
Otkupna cena prasadiod 16 do 25 kilograma bila je viša u sedmici za nama i na području južnobanastkog područja, prvenstveno zbog vrlo slabe ponude, pa je dominirao iznos od 400 din/kg. Na pijaci žive stoke u Kragujevcu zabeležen je rast prodajne cene krmača za klanje, jer je dominirao iznos od 150 din/kg. Za razliku od njih jeftinije su bile obe kategorije tovnih svinja, jer je cena protekle sedmice varirala je od 170 do 180 din/kg u zavisnosti od kategorije grla.
- U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na 350 din/kg i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma na dominantnih 190 din/kg - stoji u izveštaju.
Rast cene jagnjadi na stočnoj pijaci u Nišu
Predstojeći praznici i tradicionalna trpeza glavni su razlog rasta dominantne cene jagnjadi u klanicama na stočnoj pijaci u Nišu, pa je dominirao iznos od čak 650 din/kg.
Rast cene jaradi evidentiran je u sedmici za nama na pijaci žive stoke u Vranju, jer je pojačano interesovanje kupaca, pa je dominirao iznos od 470 din/kg. Reporteri STIPS iz Čačka zabeležili su pad otkupne cene jagnjadi u odnosu na prethodnu sedmicu, pošto je dominirao iznos od 500 din/kg.
- Pored njih, mogle su se pazariti dviske po dominantoj ceni od 200 din/kg i ovce kod kojih je dominirao iznos od 170 din/kg. Jagnjad su u nedelji za nama bila jeftinija i na području pirotskog regiona, jer je otkupna cena u klanicama iznosila 550 din/kg.
Niža je bila cena jagnjadi i na stočnoj pijaci u Smederevu u odnosu na prethodni period. Najčešća prodajna cena jagnjadi iznosila je 550 din/kg na stočnoj pijaci u Kragujevcu protekle sedmice. Osim njih, mogle su se pazariti ovcekod kojih je dominirao iznos od 160 din/kg.
biznis.kurir.rs/STIPS
EVROPA OSTAJE BEZ SITNIŠA? Nemačka i druge zemlje planiraju da ukinu kovanice niske vrednosti