KO JE ČUVAO PARE U SLAMARICI ZA 10 GODINA JE IZGUBIO GOMILU PARA! A evo koje vrsta ulaganja su donele skoro duplu zaradu
Iako niko živ ne zna gde je najbolje ulagati novac, jer da zna bio bi već bogat čovek, pogled unazad možda može da pokaže šta raditi s ušteđevinom.
Štednja građana Srbije vredna je oko 16 milijardi evra, te se logično nameće pitanje šta raditi s tim novcem. Da li su bolje nekretnine, umetnine, zlato, banka ili slamarica.
Šta nam kaže poslednja decenija? Prvo da krenemo od toga da je, prema zvaničnim podacima, 2014. godine ukupna štednja u Srbiji bila je nešto iznad 8,5 milijardi evra, te je jasno da je sada duplirana. Koliko je dobro što je štednja povećana to je, s druge strane, i loše jer to pokazuje da dosta novca nije ulagano, a koliko je to bio pravi potez, pokazaće dalja računica.
Bez namere da sve pogodimo u evro, kad se sve sabere i oduzme, vidljivo je da su oni koji su uložili u zlato i nekretnine zaradili više nego skoro duplo, a ko je čuvao pare u slamarici, naravno, nije dobio ništa.
Da krenemo redom, pa da poredimo stanje iz sredine 2014. i ove godine.
Prosečne cene stanova 2014. godine u Novom Sadu su bile oko 1.000 evra, a sada je nešto malo iznad 1.900 evra. To znači da su oni koji su uložili u nekretnine imali popriličnu zaradu. Tačnije, onaj ko je uložio 100.000 evra u stan za deset godina zaradio je gomilu novca. Stan koji je plaćen 100.000 evra sada vredi, na primer, 190.000 evra, te nije teško izračunati da je zarada 90.000 evra. Ako je, pritom, taj stan iznajmljivan po ceni od samo 300 evra mesečno za 120 meseci to je još 36.000 evra. Sve u svemu, ulaganje u nekretnine donelo je oko 126.000 evra.
U dobrim slikama lepa zarada
Kada su umetnine u pitanju, onaj ko je kupovao slike vrhunskih domaći slikara, pod uslovom da je pazario orginale, takođe je mogao da zaradi solidnu svotu.
Iako pravo tržište umetničkim delima praktično i ne postoji, jer se trgovina uglavnom odvija u galerijama po kućama, solidna dela Petra Lubarde, Petra Dobrovića, Milana Konjovića, Ivana Tabakovića, Cuce Sokić, Aleksandra Tomaševića, sada, prosečno gledano, vrede najmanje 50 odsto više nego 2014, to jest, ko je pametno uložio 100.000 sada bi mogao da prihoduje najmanje 150.000 evra. Treba reći da je u ovom slučaju teško baratati s presecima jer su dela pojedinih slikara, poput Konjovića, koja su nastala posle 1960. godine poskupela i dva-tri puta.
Kupovina umetnina je klizav teren, te onaj koji je kupovao po principu lepota je u očima posmatrača, taj se nije dobro proveo, ali to je druga priča.
Stručnjaci za investicije kažu da je rast cene zlata stabilan proteklih 50 godina, a da je poslednjih godina eksplodirao, te mu je samo za deceniju cena porasla za više nego duplo. Imajući u vidu da je 2014. godine prosečna cena bila oko 1.300 dolara za uncu, a da je sada preko 2.600 dolara, prost račun kaže da je svaki uloženi dolar doneo zaradu od najmanje još jedan dolar. To jest, legle duple pare.
Ko je štedeo u banci, na 100.000 evra uz kamatu od jedan do dva ili tri posto godišnje, za 10 godina prihodovao je oko 30.000 evra. Znači, 100.000 evra manje od onih koji su uzeli ključeve nekretnine.
Na kraju, najlošije su prošli oni koji su novce držali u slamaricama, jer ne da nisu ništa zaradili već im je infacija uzela dobar deo realne vrednosti od onih pretpostavljenih 100.000 evra. Za ove pare mogli su da kupe 100 dobrih kvadrata u Novom Sadu, a sada jedva mršavih prosečnih pedesetak.
Šta nas čeka u sledećih deset godina? Sve zavisi od sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku. Inflacija svima visi nad glavom, novac sve manje vredi, a male su šanse da nekretnine imaju ovakav raste cena. Mada nekretnine uvek imaju najstabilniji ulagački temelj. Za zlato niko nije siguran kuda će ga odvesti geopolitička tarapana, a niko ne prognozila i da mu vrednost neće rasti. Kako inflacija bude rasla i ako bude rasla, porašće i kamate u bankama, a koliko će to biti isplativo za štediše veliko je pitanje. Novac u slamarici može da bude samo nesigurni oslonac za crne dane ukoliko svetska kriza eskalira. Ukoliko se ratovi okončaju, opat će se slamarica najmanje isplatiti.
Kurir Biznis/Dnevnik.rs
VUČIĆ NAJAVIO: Sutra počinje isplata penzija, sve će biti isplaćeno do Badnjeg dana