ŠKOLOVAO SE ZA METALCA, ALI JE OVO IPAK ŽIVOTNI POZIV! Sad cela porodica živi od Jovanovog biznisa, a kupaca nikad dosta: Prvih deset godina je najisplativije
Iako nije imao od koga da uči on se hrabro upustio u ovu vrstu proizvodnje nadajući se najboljem
Vranjanac Jovan Mladenović, kada nije među cvećem u plastenicima, obično je na nekoj od lokalnih pijaca gde svojim mušterijama nudi na prodaju svoje najbolje primerke.
A dok to čini, neprestano brine da mu neko slučajno ne pokida neki od cvetova i tako umanji njegovu lepotu. Zbog toga oko sebe uvek ima kupaca koji žele baš od njega da kupe cveće. Zato mu u sezoni redovno zafali još oko 50.000 biljaka kako bi podmirio sve svoje kupce.
Dve decenije iskustva
Mladenović se ovom proizvodnjom bavi već 23 godine i nikada nije zažalio zbog toga. Kaže da se školovao za rad u metalnoj industriji, ali da nikada nije radio u svojoj profesiji zato što je pronašao sebe u proizvodnji cveća. Počeo je najpre sa plasteničkom proizvodnjom ranog rasada povrća, ali kada je video jednog svog kolegu kako na pijaci s lakoćom prodaje petunije zasađene u saksijama, odlučio je da mu priđe i raspita se o kakvoj proizvodnji je reč.
On mu je to sve tako lepo objasnio da je gotovo istog momenta odlučio da od naredne sezone krene i sam da proizvodi cveće. Iako nije imao od koga da uči on se hrabro upustio u ovu vrstu proizvodnje nadajući se najboljem. U početku mu je mnogo koristilo iskustvo koje imao u proizvodnji ranog rasada. Učio je i od drugih, ali najviše na svojim greškama tako da je vrlo brzo savladao tajne ove proizvodnje i počeo da proizvodi cveće kome su se divili kupci, pa je i prodaja krenula kako se samo poželeti može, prenosi EUpravo zato.
Najviše učio na svojim greškama
- Prvih deset godina bavljenja ovom proizvodnjom bile su najbolje zato što se moglo baš lepo zaraditi. Može i sada uprkos tome što je pandemija virusa korona prouzrokovala povećanje troškova proizvodnje i u ovoj delatnosti - ističe Mladenović.
Zbog toga su se, prema njegovim rečima, neke njegove kolege preorijentisale na proizvodnju hrane koja se takođe veoma isplati i koja ima budućnost. On, međutim, namerava da nastavi da se bavi proizvodnjom cveća u koju je uključena i njegova supruga, roditelji, brat i snaja. Otuda su oni među svojim kupcima poznatiji i kao Poljoprivredno gazdinstvo Slobodana Mladenovića, na kome se u sezoni odgaji oko 70.000 korenova raznovrsnog cveća, a među kojima su najviše zastupljene muškatle, bombonice, begonije, raznovrsne petunije, bosiljak domaći i grčki, kadifa, ageratum.
"Svaku zimu ne spavam"
Pred svaku zimu Mladenovići pripreme oko 60 metara drva za grejanje prostora od 450 kvadrata koji se nalaze pod plastenicima. Kupili su i kotao kako bi mogli pomoću njega da ostvare valjanu temperaturu i kada ona padne i na minus 15 ispod nule.
- Tada ne spavam. Non-stop sam u plastenicima. Ložim i danju i noću da biljkama omogućim temperaturu pri kojoj neće osetiti da je napolju ciča zima - priča ovaj iskusni cvećar.
Novi krug prodaje otvoriće u maju kada će plasirati jednu manju proizvodnju cveća svojim standardnim kupcima. Tokom leta baviće se proizvodnjom letnjih hrizantema u više boja. One će procvetati u septembru i tada će ih ponuditi na tržište.
Kurir.rs/EUpravo zato, Agro klub
27 SPRATOVA, PARKING ZA 200 AUTOMOBILA, SNEŽNA SOBA I 9 LIFTOVA! Ovo je najskuplja kuća na svetu, a cena IMPOZANTNA: I ne, nećete pogoditi gde se nalazi! (FOTO)