JEDNA DEVOJKA ŽELI SVAKOGA DA NAUČI DA KORISTI AI! Kad sam čula "nije za svakoga"’, posvetila sam se tome da i obični "smrtnici" nauče da se njome služe
Patricija Topić, osnivač Instituta za veštačku inteligenciju i doktorand na studijama "Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju" ima životnu misiju da svakoga nauči da koristi AI koji ima primenu u gotovo svakom poslu
Veštačka inteligencija (AI) postala je neizostavni deo poslovnog sveta. S razvojem sofisticiranih algoritama i mašinskog učenja, fabrike svih veličina imaju mogućnost da unaprede svoje operacije, optimizuju procese i poboljšaju korisničko iskustvo. AI ne samo da omogućava automatizaciju rutinskih zadataka, već i analizu velikih skupova podataka koje mogu doneti važne poslovne uvide.
Korištenje tehnologije u poslovanju već je sasvim uobičajeno, a svaki put kad se na tržištu pojavi nova inovacija, pojedinci i organizacije moraju što pre razviti potrebne veštine kako bi ostali konkurentni na tržištu. Među njima je danas i znanje korištenja AI alata.
Bave se i istraživanjima
Patricija Topić, osnivač Instituta za veštačku inteligenciju i doktorandica na studijama "Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju’, programu koji zajednički izvode Ekonomski fakultet Sveučilišta u Dubrovniku i Sveučilišta u Zagrebu, posvetila se toma da sve zainteresirane nauči efikasnom korištenju veštačke inteligencije.
- Ideja za Institut nastala je jer sam primetila da kod nas svi pričaju o AI-ju kao nečemu futurističkom i apstraktnom, dok zapravo malo ljudi zna kako ga koristiti u praksi. Lično sam krenula da istražujem AI alate pre nekih 5-6 godina jer sam htela da shvatim kako sve to funkcioniše, a kako su mi svi govorili ‘to je teško’ i ‘nije to za svakoga’, odlučila sam – pa zašto onda ne bih napravila mesto gde će i ‘smrtnici’ naučiti da koriste AI?
- Tako je nastao Institut, kao centar za primenu veštačke inteligencije, mesto gde možeš doći, naučiti nešto konkretno i odmah to isprobati, bez da te zbunjuju složeni tehnički izrazi - kazala nam je Topić.
Preduzetnica naglašava da se Institut bavi i naučnim istraživanjima u području AI-ja s naglaskom na razvoj rešenja koja stvarno funkcionišu u praksi, a ne samo na papiru. Svi željni učenja, mogu u Institutu učestvovati na edukacijama uživo, online ili u hibridnom formatu.
- Prilagođavamo se potrebama klijenata jer neki od njih rade u različitim vremenskim zonama. Na primjer, iako je kod nas kasno uveče, negde drugde je prekrasno jutro – idealno vrieme za započeti edukaciju o umetničkoj inteligenciji. Radionice uživo posebno su popularne među onima koji vole ličnu interakciju i priliku za dublju raspravu, dok online edukacije omogućuju pristup onima koji nisu u Zagrebu”, rekla je Topić.
Zanimanje je podjednako za sve formate, a najveći naglasak stavlja se na praktičnu primenu, naglašava Topić. Polaznici se nakon edukacije pridružuju zatvorenoj Telegram grupi ‘AI Ćakulaj’, gdje svakodnevno dele novosti, iskustva i dodatne savete o korištenju AI-ja.
- To je naš način da svi ostanu u toku, čak i nakon, uslovno rečeno, završetka edukacije. Zašto kažemo uslovno? Verujem u celoživotno obrazovanje – ono što je juče vredilo za AI, sutra možda neće vrediti – tako da želim da apsolutno svi učesnici i učesnice imaju pristup svim novostima. Drugim rečima, saradnja nikada ne prestaje. Na kraju, zašto bi se završila?” - ističe Topić.
Otvoreni svima
Institut je osnovan u septermbru ove godine i već ima 50 polaznika. Osnivač Instituta kaže kako je spektar polaznika raznolik, od preduzetnika i marketing stručnjaka do konsultanata i novinara.
- Mnogi su došli jer žele konkretne odgovore i brza rešenja za svakodnevne izazove – ne zanima ih tehnička strana veštačke inteligencije, već koliko i kako im ona može pomoći da svoj posao obavljaju brže, preciznije i efikasnije. Institut je otvoren za sve jer smatram da AI ima primenu u gotovo svakom poslu, a naš cilj je da je približimo i omogućimo - naglašava Topić.
Interesovanje za korišćenje veštačke inteligencije kod nas svakako postoji. To pokazuju i rezultati ovogodišnjeg istraživanja u okviru naučnoistraživačkog projekta Effectus Universiti of Applied Sciences, Hrvatske pošte, FINA-e i Kufner grupe. Prema njihovim rečima, broj građana sa visokom AI pismenošću porastao je za 5% u odnosu na prethodnu godinu i sada iznosi 24%. Istovremeno, nivo upotrebe alata veštačke inteligencije je takođe u porastu, a prema istraživanju, 25 odsto ispitanih povremeno koristi AI alate, dok je 2023. taj procenat iznosio 14 odsto.
Sama preduzetnica napominje da prema naučnom radu objavljenom u Harvard Business Reviev, veštačka inteligencija može da radi 25% brže i 40% bolje od čoveka, ali to ne znači da može da zameni čoveka. Kao primer navodi čuvenu istraživačku novinarku Neli Blaj, koja je svojom hrabrošću promenila istoriju u vreme kada žene nisu smele ni da pristupe istraživačkom novinarstvu.
Njeno najpoznatije istraživanje bilo je na temu strašnih uslova u psihijatrijskoj bolnici, koje je Neli odlučila da istraži ne kao novinarka, već je u mentalnu ustanovu ušla kao pacijent. Topić, koja je i sama studirala novinarstvo na Fakultetu političkih nauka, ovaj primer predstavlja kao jasan dokaz da veštačka inteligencija ne može da zameni čoveka.
- Uvek zaključujem da veštačka inteligencija može pomoći novinarima da prikupe podatke ili skrate istražni proces, ali nikada neće imati hrabrosti i empatije potrebne da otkrije takve priče. AI može da pravi članke, ali nikada neće razumeti ljudsku priču, niti će sve rizikovati zarad istine - ističe Topić.
Međutim, veštačka inteligencija već ima ogroman potencijal u nekim sektorima. Topić navodi da u finansijama, gde AI već omogućava sofisticiranu analizu podataka, rešava upravljanje rizicima i predviđanje tržišnih trendova.
AI sistemi koji obrađuju hiljade varijabli u milisekundama, predviđaju anomalije na tržištu ili otkrivaju prevare su veoma korisni. Sa veštačkom inteligencijom, finansijske institucije mogu da optimizuju portfelje u realnom vremenu, automatski generišu visokokvalitetne izveštaje i pomognu investitorima da brže donose odluke na osnovu informacija. AI transformiše finansije, omogućavajući veću sigurnost i brzinu donošenja odluka.
Zdravlje je najuzbudljivije
Marketing i oglašavanje takođe doživljavaju intenzivnu AI revoluciju, posebno u segmentima personalizacije i korisničkog iskustva. AI analizira ogromne količine podataka o korisnicima, njihovim navikama i ponašanju, omogućavajući prediktivnu analitiku i prilagođavanje sadržaja u skoro realnom vremenu.
- Zdravstvo je, međutim, možda najuzbudljiviji sektor zbog svog potencijala da spasava živote. AI ne samo da olakšava dijagnozu, već kroz duboko učenje i kompjuterski vid može analizirati medicinske slike sa preciznošću do koje je teško doći ljudskim okom. Zamislite sistem koji može da otkrije abnormalnosti u deliću sekunde, kombinuje istoriju bolesti, genomiku i trenutne simptome da bi predložio terapije po meri. AI ovde omogućava medicinskim radnicima da postignu tačnost i brzinu dijagnoze, smanjujući troškove i poboljšavajući rezultate lečenja - rekla je Topić.
Ovo nisu jedini sektori u kojima je moguća primena veštačke inteligencije, kaže Topić, napominjući da AI aplikacije rastu i u logistici, energetici, pa čak i u sportu, gde pomaže sportistima i trenerima analizom učinka i predviđanjem povreda. U suštini, gde god je potreban brz pristup podacima, optimizacija ili predviđanje, veštačka inteligencija se može pokazati kao ključni alat, a lista industrija u kojima pomaže svakodnevno se širi.
- Pitanje nije da li će veštačka inteligencija pomoći preduzetnicima, već koliko brzo će oni koji je ne koriste shvatiti da su zaostali. Prava istina je da AI može pomoći u gotovo svakom aspektu poslovanja, od onih rutinskih, svakodnevnih zadataka do strateških odluka koje su ranije bile "rezervisane“ za iskusne menadžere. Zamislite: imate sistem koji analizira tržišne podatke u deliću sekunde, predviđa trendove, optimizuje resurse i čak sugeriše kada bi bilo idealno vreme za plasiranje proizvoda na tržište“, rekao je Topić.
Neće svi davati obećanja
Iza dve aplikacije Kuestion GPT i Reelak Video stoji i glavni programer Instituta, Hrvoje Prpić. Topić objašnjava da sa Reelak-om čak i mala preduzeća sa ograničenim budžetom mogu lako da kreiraju kvalitetan sadržaj za društvene mreže – bez dodatne opreme ili komplikovanih podešavanja.
- Za korisnika je sve vrlo jednostavno: od odabira teksta, automatskog generisanja glasa koji čita sadržaj, do dodavanja slika koje prate tekst. Aplikacija Reelak Video dostupna je na Apple Store-u, a jedan video košta 1 evro. Korisnik bira tekst koji želi da pretvori u video i vrlo brzo Reelak kreira video spreman za TikTok. Ali da bude jasno, taj video nije samo za TikTok. U stvari, upravo zbog tog 'namotaja' u nazivu aplikacije, sav kreirani sadržaj savršeno odgovara drugim društvenim mrežama - Instagramu, Facebooku, IouTube Shorts-u - bilo kojoj platformi na kojoj kratki, atraktivni video formati dolaze do izražaja - objašnjava Topić.
Dok je GPT pitanja dizajniran da vam uštedi sate guglanja. Postavite pitanje i dobijte brz i precizan odgovor.
- Sa ove dve aplikacije želeli smo da veštačku inteligenciju približimo svima – nema komplikovanih koncepata ni preterane tehnologije, već samo korisni alati koji zaista olakšavaju život - naglašava Topić.
Međutim, nisu svi tako zdušno prihvatili AI kao što je, prema ranije pomenutom istraživanju, skoro polovina ispitanika očekuje da će mnoga radna mesta u Hrvatskoj nestati u narednim godinama zbog uticaja AI. Upitana šta bi poručila onima koji se plaše da će im AI preuzeti posao, Topićeva kaže: "Nema smisla sedeti po strani i pitati se zašto drugi dobijaju medalje – mislim da je poruka jasna.
Na kraju, preduzetnica naglašava: "AI nije tu da zameni preduzetnike, već da im da moćne alate za rast, inovacije i održivu konkurentnost. Umesto da gubimo vreme na rutinske zadatke, veštačka inteligencija nam omogućava da se fokusiramo na ono što je najvažnije – stvaranje i vođenje. AI to olakšava i u današnjem poslovnom svetu, to je prednost koju nijedan preduzetnik ne može sebi priuštiti da propusti”.
Kurir.rs/Poslovni.hr/Prenela S. Č.
DVE PRESTIŽNE NAGRADE ZA SRBIJU! Mali iz Istanbula: "Ova priznanja govore kako upravljamo javnim dugom" FOTO