ČUVENO NIŠKO SOKAČE POD ZAŠTITOM ZAVODA ZA ZAŠTITU SPOMENIKA: Montažne bašte pod znakom pitanja
Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš evidentirao je Kazandžijsko sokače kao prostornu kulturno-istorijsku celinu.
To je urađeno nakon što su u tom prostoru "nikle" montažno-demontažne bašte bez saglasnosti Zavoda, ali, kako kažu, uz dozvole Opštine Medijana i Komunalne inspekcije.
Ovim potezom, Zavod će imati pravo da odlučuje o budućim radovima, dok su najavili da će proveriti da li će zimske bašte biti uklonjene, kako je prvobitno zamišljeno, bez oštećenja objekata pod zaštitom.
Kako objašnjavaju iz Zavoda za zaštitu spomenika, otvaranjem evidencionog lista za Kazandžijsko sokače znači da za ovaj prostor sada važe ista pravila kao za zaštićena dobra, iako sama zaštita još nije formalno sprovedena. Proces može trajati godinama, ali je sada zvanično pokrenut.
- Napisali smo evidencioni list 19. marta, pobrojane su parcele koje su pod zaštitom i sada važe sva pravila prethodne zaštite. Proces traje najmanje tri godine – počinje kod nas, potom ide preko Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, Ministarstva i na kraju do Vlade, koja donosi konačnu odluku – navode iz Zavoda.
Iako Kazandžijsko sokače evidentiranjem nije još potpuno zaštićeno, iz Zavoda kažu da im Zakon omogućava da se primenjuju ista pravila kao da jeste.
- Zimske bašte su dozvolili Opština Medijana i Komunalna inspekcija, pod pretpostavkom da su montažno-demontažne i da će biti uklonjene. Sada imamo mogućnost da odlučujemo šta zaista može da se postavi, a šta ne. Pišemo uslove i saglasnosti, a Komunalna inspekcija će moći da reaguje ako nešto nije po propisima – kažu iz Zavoda.
Iz Zavoda za zaštitu spomenika navode da je prethodnom rekonstrukcijom kaldrma postavljena po sredini Kazandžijskog sokačeta, kako bi ugostiteljski objekti mogli da postave stolove.
Navode i da su zimske bašte postavljene bez njihovog mišljenja, jer se ne vode kao klasična gradnja.
- Kada prođe zimska sezona, videćemo da li će ih zaista ukloniti kako je planirano. Takođe, procenićemo da li će ih vraćati i pod kojim uslovima. Nije Kazandžijsko sokače zadržalo taj izvorni izgled, razlog je to što je pre nekih 20 godina bilo u veoma lošem stanju, ali to ne znači da ne bi trebalo da vodimo računa o njemu i da ga ne bi trebalo zaštititi – navode.
Iz Opštine Medijana naveli su da su još decembra prošle godine uputili dopis Upravi za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove da su montažno-demontažne bašte izgrađene bez rešenja o odobrenju za izvođenje radova i zatražili njihovo uklanjanje.
Navode da su za jedan objekat od Uprave dobili odgovor da postavljen objekat na površini većoj od 10,5 kvadrata, kao i to da su im potvrdili da je postavljen bez dozvole nadležnih organa.
- Kako se navedeni objekat nalazi u prostoru koji je pod zaštitom kulture i u okviru ambijentalne celine u smislu zakona koji uređuje kulturna dobra, kao i kulturna dobra ili dobra prethodnom zaštitom i kao takvi podležu lokacijskim uslovima – odgovor je Uprave.
Podsetimo, opozicija je ranije upozoravala na urbanističke probleme u starom jezgru Niša i tražila zaštitu Kazandžijskog sokačeta i drugih delova grada koji imaju kulturno-istorijski značaj, a koje smatraju ugroženim neadekvatnim urbanističkim rešenjima i neispunjenim obećanjima vlasti.
Iako je 1991. godine, tadašnji izvršni savet Skupštine Opštine, proglasio pojedine ulice u centru grada za zaštićenu kulturno-istorijsku celinu, Kazandžijsko sokače nije pod zaštitom države.
BiznisKurir/Južne vesti
OVAJ PROIZVOD BIVŠE JUGE BIO JE SVETSKI HIT! Poredili ga sa ''lamborginijem'', a zbog 1 greške ostali bez miliona!