investitor svih vremena

POZNAT KAO "ČOVEK KOJI JE PROVALIO VOLSTRIT": Otkriveno pet tajni uspeha biznis giganta! Brojevi igrali veliku ulogu

YouTube/TED Džim Sajmons

Džim Sajmons, profesor sa Harvarda, koji je preminuo prošle godine, zaradio je milijarde na berzi koristeći matematičke modele, algoritme i podatke.

Prema rečima jednog korisnika Tviter naloga, nadmašio je čuvene investitore Vorena Bafeta, Reja Dalija i Pitera Linča tokom 36 godina.

U nastavku slede trgovinske tajne Džima Sajmonsa, koji je poznat i kao čovek koji je provalio Volstrit.

Volstrit Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Pre nego što je osnovao jedan od najuspešnijih hedž fondova u istoriji, Džim Sajmons je bio matematičar i bivši kriptograf za američku vladu. Bez formalnog obrazovanja iz finansija, pristupio je investiranju na neuobičajen način.

Matematika, papiri Foto: Profimedia

On je koristio matematičke modele, algoritme i strategije zasnovane na podacima. Sajmons je osnovao kompaniju „Renesans tehnolodžis (Renaissance Technologies) i pretvorio je u pravu silu.

Sa svojim Medallion fondom ostvarivao je godišnji prinos od 40 odsto tokom 36 godina, nadmašivši čak i najbolje tradicionalne investitore.

1. Odluke zasnovane na podacima

Sajmons je podatke postavio kao temelj svoje strategije. Dok su većina investitora proučavali kompanije i trendove, njegov tim je prikupljao ogromne skupove podataka i pravio algoritme kako bi otkrio skrivene obrasce.

To im je omogućilo brže trgovanje, prepoznajući i najmanje promene cena u realnom vremenu.

Džim Sajmons Foto: YouTube/TED

2. Pronalaženje skrivenih obrazaca na tržištu

Najveća prednost Sajmonsa bila je u otkrivanju obrazaca koje su drugi investitori propuštali. Njegovi algoritmi su tragali za malim, ali doslednim pomacima u cenama koji su bili nevidljivi golim okom.

3. Korišćenje kvantitativnih modela i algoritama

Sajmonsov uspeh proizašao je iz jedinstvenog pristupa poznatog kao kvantitativno trgovanje. On i njegov tim „kvantova“ razvili su složene matematičke modele za predviđanje kretanja akcija.

Ti modeli se nisu oslanjali na tržišnu euforiju – već isključivo na podatke.

Džim Sajmons Foto: YouTube/TED

4. Strogo poverljiva operacija sa visokim nivoom tajnosti

Jedna od najvećih Sajmonsovih strategija bila je – tajnost. Kompanija „Renaissance Technologies“ funkcioniše kao zatvoren sistem: autsajderi gotovo ništa ne znaju o njenim modelima, algoritmima ili internim procesima. Čak i unutar same kompanije, samo je mali tim imao potpuni pristup trgovinskim strategijama Medallion fonda.

Džim Sajmons Foto: YouTube/TED

Ova tajnost sprečavala je druge firme da kopiraju njihov uspeh, omogućavajući im da zadrže konkurentsku prednost.

5. Izbegavanje dugoročnih tržišnih predviđanja

Većina investitora pokušava da predvidi dugoročni pravac tržišta.

Sajmons je to potpuno izbegavao. Umesto toga, njegovi modeli su se fokusirali na kratkoročna kretanja cena, često držeći akcije samo nekoliko sekundi ili minuta, umesto mesecima ili godinama

Metode Džima Sajmonsa pokazuju kako matematika, algoritmi i odluke zasnovane na podacima mogu dovesti do izuzetnog uspeha na berzi. Ignorišući tradicionalne pristupe i oslanjajući se isključivo na brojeve, Sajmons je „provalio“ Volstrit na način na koji to niko pre njega nije uspeo.

BiznisKurir/BizPortal