BRAŠNO U SRBIJI DUPLO SKUPLJE NEGO U HRVATSKOJ! Koliko naši trgovci pelješe kupce vidi se i po cenama namirnica u regionu
Da su potrošači apsolutno u pravu što su se pobunili protiv visokih cena u srpskim trgovinskim lancima vidi se i po tome što je u Srbiji kilogram brašna skuplji gotovo duplo nego u Hrvatskoj i za četvrtinu nego u Crnoj Gori.
Upoređivanjem cena u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji vidi se da trgvci ubedljivo najviše pelješe srpske potrošače. Koliko su im duboko zavukli ruku u džep jasno se vidi i ako se uzmu u obzir prosečne zarade u ove četiri države.
Alarmantno je da su i ulje i neki poljoprivredni proizvodi znatno skuplji na srpskim rafovima nego u susednim zemljama. Najbolji primer je šargarepa koja u srpskim marketima košta više od 100 dinara po kilogramu, dok se u Hrvatskoj može kupiti za 70 dinara, a u Crnoj Gori za 76. Isti slučaj je i sa crnim lukom, kao da u Srbiji nema dovoljno ovog povrća koji mnogi uzgajaju.
I konzerva tunjevine od 160 grama najkuplja je opet kod nas i košta više od 300 dinara, dok je u sve tri ostale zemlje jeftinija. Kako tek opravdati cenu "Milka" čokolade od 300 grama koja je u Srbiji više nego duplo skuplja nego u Crnoj Gori i Sloveniji.
Zato i ne čudi što je Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" pozvalo kupce u Srbiji da nastave bojkot velikih trgovinskih lanaca i cele ove nedelje svih pet radnih dana, od 10. do 14.februara.
Njihov poziv podržavaju i u Pokretu za zaštitu potrošača, a predsednik te organizacije Petar Bogosavljević ističe da bojkot treba da traje sve dok se trgovački lanci ne dozovu pameti i ne snize cene.
- Apsolutno podržavam bojkot i on ne treba da stane sa ovim petodnevnim protestom. Neophodno je da se upozore trgovci, dobavljači i delom proizvođači, kao i lokalne samouprave i državni organi da svi peispitaju svoja zahvatanja kojima se opterećuju cene, posebno hrane. Svi oni svaljuju krivicu jedni na druge. U Ministarstvu trgovine imamo sektor za cene koji bi trebalo da izađe sa analizom kretanja maloprodajnih cena i da upozna nadležne ograne koji donose odluke. Nikad takva analiza nije napravljena upravo da bi se desilo ovo što se desilo. Zato je veliki deo tih proizvoda koji imaju niže cene u Hrvatskoj i Crnoj Gori nego u Srbiji uvezen je iz Srbije - naglašava Bogosavljević.
Prema njegovim rečima rešenje je da Vlada Srbije razmotri ozbiljan problem koji postoji i da preduzme mere.
- Vlada treba da pozove trgovce da formiraju realne cene i da ako u određenom roku to ne urade preduzme mere u okviru ovlašćenja, da limitira maržu trgovaca, da smanji svoja zahvatanja i da se smanje cene koliko je moguće - zaključuje Bogosavljević.