NIŠLIJKA IDEJU ZA BIZNIS DOBILA JOŠ U DETINJSTVU! Ljubav se razvila u unosan posao, pa sada po komadu zarađuje i do 250 evra
"Podrezujem biljke, družim se sa njima, zalivam ih i tuširam. Oni rastu uz muziku, razgovaram sa njima i provodim veći deo godine sa njima" priča Dalmatinka Stanković iz Niša
U mirnom dvorištu pesnikinje Dalmatinke Stanković iz Niša nalazi se mala oaza minijaturnih bonsai stabala. Ona neguje više od stotinu primeraka bonsaija, što je umetnost koja zahteva strpljenje i posvećenost.
Bonsai nije samo hobi, već i umetnička forma koja zahteva posvećenost i duboko razumevanje biljaka. To je drevna umetnost uzgoja minijaturnog drveća u kontejnerima. Sama reč "bonsai" potiče iz japanskog jezika, gde "bon" znači kontejner, a "sai" znači drvo. Iako ova umetnost potiče iz Kine, Japanci su je razvili i popularizovali do forme i stila koji je i danas prepoznatljiv.
Ljubav traje od detinjstva
IIšli smo u bioskop da gledamo kineske filmove, a posebno mi se dopalo to malo drvo, staro i tako sićušno, skoro džepno. Sećam se, jednom, kada smo imali samo dva televizijska kanala, gledala sam čoveka, ne sećam se da li je bio Kinez ili Japanac, koji je objašnjavao kako se uzgaja bonsai. Počela sam to da radim kao dete i ta ljubav traje do danas“, kaže Dalmatinka.
Njena posvećenost ovoj umetnosti naučila ju je strpljenju i uživanju u svakom trenutku, tako da sa velikom ljubavlju brine o svakom stablu. Proces uzgoja bonsaija se meri godinama, pa čak i decenijama.
"Počinje semenom. Pokušavala sam da donesem drveće iz prirode, ali to nije uvek išlo. Bolje se snalazim sa semenkama jer znam tačno kako da isečem korenje, kako da ga oblikujem, a zatim ga orezujem, zalivam i brinem o njima“, objašnjava ona i dodaje da su bonsai stabla za nju kao terapija.
"Nisam koristila pilule više od 30 godina. Podrezujem biljke, družim se sa njima, zalivam ih i tuširam. Oni rastu uz muziku, razgovaram sa njima i provodim veći deo godine sa njima. To je moj bensedin“, ističe Dalmatinka.
Dalmatinka se priseća kako su joj biljke pomogle da se vrati u život posle moždanog udara pre 20 godina. Bila je nepokretna, ali je uz istrajnost i začinsko bilje ponovo lagano hodala.
"Lekari su mi rekli da neću moći da hodam, ali sam vremenom počeo da hodam uz pomoć štaka. Radna terapija biljkama me je naterala da ustanem, čak i četvoronoške, da zalivam cveće, da kopam zemlju, i evo me danas. Osim bonsaija, imam i drugo cveće i drveće, a u jezercu u dvorištu držim zlatne ribice. To je moj mali raj ", ponosno ističe ona.
U Hrvatskoj se bonsai stabla mogu kupiti za 50 i više evra, mada ćete za neke bolje morati izdvojiti najmanje 200 evra. U Srbiji će vas najjeftinije drvo koštati 7.600 dinara (64 evra), a najskuplje skoro 30.000 (256 evra).
Kurir Biznis/Blic.rs