SVINJE POSKUPELE U OVOM KRAJU SRBIJE: Sa jagnjićima stanje drugačije, prodavali se za manje para - Evo kakva je situacija sa ostalom ponudom

Shutterstokck

U klanicama na području nišavskog regiona zabeležen je rast otkupne cene tovnih bikova, telesne mase iznad 500 kilograma, na dominantnih 360 din/kg. Broj otkupljenih grla bio je prosečan, prenosi STIPS.

Tovna junad skuplja u Šumadiji

Otkupne cene tovne junadi težine od 350 do 480 kilograma i tovnih bikova SM rase težih od 500 kilograma bile su više u klanicama na području pčinjskog regiona. Kod tovne junadi dominirao je iznos od 400 din/ kg, a kod tovnih bikova 365 din/kg. Cena tovne junadi težih od 480 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području južnobanatskog regiona. Dominantna cena iznosila je 330 din/kg.

Shutterstock 

Rast otkupne cene krava za klanje SM rase zabeležen je u klanicama na području moravičkog regiona, gde se otkup najčešće odvijao po ceni od 240 din/kg. Klaničari sa područja šumadijskog regiona podigli su otkupnu cenu tovne junadi težih od 480 kilograma na dominantnih 370 din/kg. Dominantna cena teladi SM rase težine do 160 kilograma iznosila je 550 din/kg na pijaci žive stoke u Požarevcu. Tovna junad od 350 do 480 kilograma ovde su otkupljivana po ceni od 500 din/kg, a krave za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 220 din/kg.

Tovne svinje - do 250 din/kg

Protekle sedmice je na pijaci žive stoke u Čačku evidentiran rast cena obe kategorije prasadi. Za grla do 15 kilograma trebalo je izdvojiti 400 din/kg, a za grla od 16 do 25 kilograma380 din/kg. Mogle su se pazariti i tovne svinje teže od 120 kilograma, po dominantnoj ceni od 250 din/kg.

Shutterstock 

U klanicama na području Južnobačkog regiona evidentiran je rast otkupnih cena prasadi težine od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja od 80 do 120 kilograma. Otkup prasadi se odvijao po dominantnoj ceni od 340 din/kg, a tovnih svinja po ceni od 200 din/kg. Klaničari sa područja šumadijskog regiona po višim su cenama otkupljivali krmače za klanje, pa je dominirao iznos od 200 din/kg. Pad otkupne cene prasadi težine od 16 do 25 kilograma zabeležen je protekle nedelje u klanicama na području podrinjskog regiona, pošto je dominirao iznos od 350 din/kg.

Rast cene jarića u Kraljevu

U Kraljevu je zabeležen rast cene jaradi na 500 din/kg i pad cene ovacana dominantnih 180 din/kg, na stočnoj pijaci u ovom gradu. Najčešća prodaja jagnjadi odvijala se po ceni od 480 din/kg, na pijaci žive stoke u Loznici, što ukazuje na pad cene u odnosu na prethodni period. Obim ponude i prodaje bio je prosečan.

Za razliku od pijaca, u klanicama na području podrinjskog regiona je došlo do rasta otkupnih cena jagnjadi na 480 din/kg i ovaca na dominantnih 200 din/kg. Protekle sedmice su bila jeftinija jagnjad na pijaci žive stoke u Čačku, jer se prodaja ove kategorije ovaca najčešće odvijala po ceni od 450 din/kg.

Shutterstock 

Pad prodajne cene jagnjadi evidentiran je i na stočnoj pijaci u Kragujevcu, jer je dominanta cena iznosila 500 din/kg. Otkupna cena ove kategorije ovaca bila je niža u odnosu na prethodni period i u klanicama na području šumadijskog regiona, jer je dominirao iznos od 500 din/kg. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 550 din/kg, a šilježadi 240 din/kg protekle sedmice na stočnoj pijaci u Požarevcu. Ponuda je bila prosečna, a prodaja slaba.

biznis.kurir.rs/STIPS